Címkék
digitális történetmesélés
A projekt egy 11. évfolyamos nyelvi tagozatos osztályban valósult meg. A csoport nyelvtudása B1+-B2 szinten van. A tanulók a témakör feldolgozása során különböző munkaszervezési formákban dolgoznak. A tanulási folyamatban a tanárnak elsősorban facilitátor szerepe van: irányítja a munkát, visszajelzéseket ad, az esetleges hibákra felhívja a figyelmet és kiveszi a részét az értékelésből is. De hagyja a tanulói kreativitást is érvényesülni. A projektből a környezetvédelem és a fenntartható fejlődés témakörét emeltem ki (Kasné Havas Erika).
Hogyan tovább az iskolakapun innen és túl? Tempus Közalapítvány
A gyakorlatban egytantárgyas szaktanár lévén órai keretbe ágyazva alkalmaztuk a DST-t. A kilencedikesek által létrehozott és felmondott angol nyelvű, narratív szövegeket keltettünk életre videóvá rendezett képsorok segítségével. A tankönyvünkben szereplő, változást hozó életeseményekhez kapcsolódva öt csoportban öt különféle történetet alkottak a tanulók. A közös tematikai szál a változást hozó esemény elbeszélése volt, tartalmilag a narrációhoz szükséges igeidők, szókincs és szerkezet alkalmazása, összességében pedig az élményszerű, közös tanulási folyamat kapcsolta össze a történeteket s alkotóikat (Tongori Ágota).
Az 5. osztályos természetismeret tananyag "A Naprendszer bolygói" c. témakört a tavalyi tanévben dolgoztuk fel a gyerekekkel a digitális történetmesélés segítségével. A téma természetesen úgy került kiválasztásra, hogy az tökéletesen illeszkedjen a tanmenetbe. A feldolgozás elsődleges célja a Naprendszer bolygóinak szélesebb körű megismerése volt az elkészített a történetek által. A munkában az egész osztály, 31 tanulóval részt vett, csoportokra bontva dolgoztak. A folyamat során a csoportok egy általuk választott bolygóról gyűjtött száraz információkat foglalták egy izgalmas és személyes történetbe (Gulya Nikoletta).
A DST folyamatát nem tantárgyhoz kötötten, hanem szabadidős keretek között próbáltuk ki, a farsangi témához kapcsolva. A DÖK munkatervében átdolgoztuk a farsanghoz kapcsolódó programokat, beillesztettük a frissen alakult DST csoport tevékenységét. A csoportba nyolcadikos, önként jelentkező tanulókat kerestünk, akik emelt óraszámban tanulták az informatikát, tehát a technikai kivitelezés nem okozott problémát számukra Csoportokban és párban dolgoztak, a farsanggal kapcsolatban három témához készültek filmek (Péter Ágota Marianna).
Osztályaimban, amióta létezik és hozzáférhető, mindig is meghatározó szerepe volt a digitális technikák alkalmazásának, ezen belül a digitális történetmesélésnek. Segítségével a sajátos nevelési igényű tanulókat éppen azokon a területeken lehet fejleszteni, ami általános gyengeségük: tanulási képességeik területein. Ez a munka azonban, ellentétben az "ép" tanulóknál alkalmazott digitális történetmesélési módszertannal, nem alkot önálló és időben behatárolható folyamatot, hanem végigkíséri a nevelés-oktatás teljes időszakát (Leiner Károly).
|
Kérjük, adja adója 1%-át az Osztályfőnökök Országos Szakmai Egyesületének!
Adószámunk: 18173242-1-41
Nagyon köszönjük!
|
|



 Kommentek

|
|