Nem lehet abbahagyni...1
2. Mindannyian mások vagyunk
Ma már nem lehet úgy tanítani, hogy nem differenciálunk. Legyen szó akár fogyatékkal élőkről, akár ép gyerekekről. Hogyan valósítható meg a differenciálás például a matematika órán? Hogy lehetünk hatékonyak egy olyan csoportban, ahol az egyik gyerek önállóan tud már számolni a 20-as számkörben, amíg a társa még az ujjai segítségével sem boldogul? Ahol a tanulók képtelenek megérteni a mínusz fogalmát? Az alábbi filmrészletben gyakorlati tanácsokat, bevált módszereket ismerhetünk meg, és egy az – interneten szabadon elérhető – kipróbált gyakorlatgyűjteményről is hírt kapunk.
A videó itt érhető el.
Részlet Leiner Károly Az én gyerekeim című könyvéből2
Kitaláltam, kifejlesztettem több száz játékot, gyakorlatot, taneszközt, feladattípust, szemléltető eszközöket. Ha meg akarnám írni őket könyvekben, az több év lenne – csak az origami könyvemen annak idején jó két évet dolgoztam, hogy minden gyereknek örömet okozzon és sikerrel lapozza, ne kudarccal. No, ebből se lett semmi, végül feltettem a netre, mint a többit, vigye, aki használni akarja. És ez okozott boldogságot, nem a könyv a polcon a nevemmel. Hivatás. Általában fontosabb a családnál is. Ennek ellenére jó apa akartam lenni, ebben is maximalista voltam: délután a sajátjaim, éjszaka, hajnalig az iskolai gyerekeim. Csodálatos harminc év adatott eddig! Meddig még? Annyi dolgom lenne! Hivatás. Mit jelent ez a szó, ez a kifejezés? Nem tudom, nem tudom megmagyarázni. Azt hiszem, hogy Út, melyen menni kell, mert arra születtél. És a pedagógus hivatásra is születni kell! Technikailag megtanulhatod a fogásait – hogy fognak-e működni ezek a fogások vagy sem, az egy másik kérdés. Hiszen ezen a pályán nem módszerekkel, eljárásokkal kell dolgoznod, azok csak segítő eszközeid, hanem saját magaddal, egyéniségeddel, személyiségeddel. A legjobb kivetített illusztráció az órádhoz nem ér annyit, mint a hozzátett személyiséged egy-egy darabja: mit mesélsz róla, milyen történettel leped meg a kölyköket, milyen darabkát adsz nekik magadból.
1A Leiner Károlyról készült portréfilm az Eszterházy Károly Főiskolán készült 2015-ben, alkotói: Sallai Éva és Tóth Tibor. A teljes film a Mestertanár Videoportálon a Kategóriák – tanárképzés – dokumentumfilm úton érhető el.
2OFOE könyvek, 2016, 149. o. Megrendelhető az IFA webshopjában.
--
-- » Kommentálom
Hozzászólások
Leiner Károly | 2017. április 9. | leinerk [kukac]freemail [pont]hu Kedves Beáta!
Próbáltam utána nyomozni és kiderült számomra, hogy 3 évig elérhetőek csak ezek a Jó gyakorlatok. Nem is értem. Ezért küldöm természetesen.
A fecskéknek nagyon örülök és minden erőmmel támogatom őket, hiszen a kihalás szélén állnak :)
Dafinca Beata | 2017. április 4. | betti0625[kukac]yahoo[pont]com Kedves Karoly!
Halas vagyok ezert a videoert, jolesik latni, hogy nem vagyok csak egy fecske :) Halas lennek, ha nekem is atkuldene a feladatgyujtemenyt.
Elore is koszonom, kellemes tavaszt, tovabbi jo munkat!
LeinerKároly | 2017. március 26. | leinerk [kukac]freemail [pont]hu Természetesen. Örömmel.
Á. Izabella | 2017. március 25. | bellus992[kukac]gmail[pont]com Kedves Károly,
Nagyon tetszett a videó és az ötletek is. Sajnos nem találtam meg sehol sem a feladatgyűjteményt. Esetleg ha lehetséges, akkor nekem is elküldené? Előre is köszönöm.
Leiner Károly | 2017. március 24. | leinerk [kukac]freemail [pont]hu Kedves Zsuzsa,
szívesen elküldöm privát üzenetben, ha email címed megírod nekem, így a legegyszerűbb. Igazából nekem is keresgélnem kellene, hogy hova került, mert TÁMOP pályázatba lett "leadva", én meg elengedtem, megváltam tőle, hiszen egyetlen kiadónak sem kellett...
H. Zsuzsa | 2017. március 19. Kedves Károly! Nagyon köszönöm a videót és a könyvtippet is, várólistára tettem, hamarosan sort is kerítek rá. :-) Érdekelne a szabadtanulásos feladatgyűjtemény is, ami a videóban szerepelt, mint elérhető jógyakorlat. Próbáltam megkeresni a hálón, de nem találtam. :-( Segítene nekem abban, hogy hol találhatnék rá? Köszönettel, H. Zsuzsa
|



Utolsó üzenetek:
 OFOE Kedves Dóra! Meg kell kérdezni a döntéshozót, hogy mi indokolja a lépést. Ha ez szóban nem működik, írásban kell megtennie, mégpedig hivatalos levélben: választ vár, és ezt indokolja (nem volt előzmény, váratlanul érte, ragaszkodik az indokláshoz stb.) Mindenképpen menjen másolat a fenntartónak. A levélen fel kell tüntetni, hogy kik kaptak másolatot. (Ha szakszervezeti tag, a szakszervezet támogatását is kérheti.) Felvethető a probléma nevelőtestületi értekezleten is, de ragaszkodni kell a jegyzőkönyvhöz. A levelezés online is lebonyolítható, de fontos, hogy legyen mindennek írásos nyoma. A szakmai munkaközösség támogatását van esélye elnyerni? Reméljük, sikerül tisztázni a dolgot, illetve orvosolni a problémát. Üdvözlettel az OFOE szerkesztősége
--
 Hesz Dóra Virág Köszönöm a gyors választ!
Pedig így történt, gyakorlatilag ezen a héten, hétfőről keddre már megvonták az osztályfőnökségemet (semmi konkrétumról nem tájékoztattak, "jobb, ha nem is tudom", szülői megkeresések voltak). Valakik valamit mondtak...írásban nem kaptam semmit, fegyelmi, természetesen nem volt, hisz nem követtem el semmit. Van ennek a lépésnek v.milyen formai, írásbeli feltétele? Mind szakmailag, mind anyagilag súlyosan érint ez a döntés, amit nem tartok megalapozottnak. Előre is köszönöm a segítséget!
HEsz Dóra Virág
--
 OFOE Kedves Dóra! Tulajdonképpen furcsa, hogy így történt. Gondolom, az ügynek voltak előzményei, valamivel feltételezhetően indokolták ezt a lépést.
Az iskolavezetőnek jogában áll lecserélni az osztályfőnököt, de nem csak úgy, ötletszerűen az egyik pillanatról a másikra.
--
 Hesz Dóra Virág T. Cím!
Az iránt érdeklődöm, hogy tanév közben (szóval most, 2019. nov.végén)megvonható-e az ofő pótlék egy más kolléga kinevezésével egyik napról a másikra...
Várom szíves válaszukat:
Hesz Dóra Virág
--
 OFOE Kedves Zoltán!
A munkaszerződéssel foglalkoztatottakra is a pedagógus-előmeneteli
rendszer vonatkozik, a hozzá tartozó illetményrendszerrel, és a
szabadság. valamint pótszabadság is azonos, a távolléti díj számítása
az Nkt. alapján történik, a túlmunka díjazása, beleértve a
pihenőnapokon végzett munkát, mindenki esetében az Mt .és a
326/2013-as rendelet alapján történik, ahogy az eseti helyettesítésre
vonatkozó előírások is azonosak. Nem jár jubileumi jutalom, és a
végkielégítés is csak az Mt. alapján, ahogy távozáskor nincs
felmentési idő, hanem jóval rövidebb felmondási idő van. A nők negyven
év jogosultsági idő alapján nem kérhetik a felmentésüket, hanem közös
megegyezéssel vagy felmondással mehetnek el. A munkaviszony sokkal
könnyebb felmondással megszüntetni, mint felmentéssel, mert csak annyi
a kritérium, hogy az indok legyen valós és okszerű. Ha valakit
felmondással el akarnak küldeni, az Mt. hatálya alá tartozó munkáltató
esetében nem kötelező az előzetes állásfelajánlás. Küldök egy
összehasonlító táblázatot
((A választ a PDSZ jogi szakértőjétől kaptuk. Az ígért táblázatot a mail címre küldtük el).
--
 Tóth Zoltán Üdvözlöm!
Szeretnék választ kapni az alábbi kérdésemre.
Alapítványnál, pedagógus munkakörben foglalkoztatott munkavállalóra a munatörvénykönyve vonatkozik. Minden kérdésben? Melyekben nem?
Különösen a heti munkaidő, az éves szabadság és a túlmunka díjazása (szombat, vasárnap) érdekelne.
Várom válaszát,
üdvözlettel: Zoltán
--
 ofoe Kedves Rita! A gyermekvédelmi felelős munkakör 2012 szeptemberétől megszűnt, a feladat az osztályfőnökhöz került. Nem törvénymódosítás volt ez, hanem az új törvény és a hozzá kapcsolódó rendeletek tértek el a korábbiaktól. (A válasz a PDSZ jogi szakértőjétől érkezett.)
--
 ofoe Kedves Katalin! Jól tudja : 22 órát kellett volna alapul venni, a tagóvoda vezetője - bár csoportban kell lenni 3 csoportos óvoda esetén, tehát nem függetlenített vezető -, de kap órakedvezményt. Tehát nem a 32 órát, hanem a 22 órát kell nézni és erre rászámolni a túlórát. (A választ Bakonyi Anna óvodai szakértő adta meg.)
--
 Mohácsi Katalin Tisztelt OFOE!
Szeretnék állásfoglalást kérbi a következő helyzetre! Tagintézmény vezető vagyok egy 3 csoportos óvodában. Saját csoporttal foglalkozom,és látom el a vezetői feladatokat.Kolleganőm nem lesz ebben az évben, így egyedül látom el a feladatot a nap folyamán.A fenntartó eddig 50 óra ingyen munkát kért, majd a 32 óra feletti órákat számolta el részemre 90 %-os túlórával. Kérdésem az lenne, hogy jogos-e számomra az óvónők kötelező 32 órájával való számolás, mert az én kinevezésemben a 22 óra van megjelölve.EDDIG A 32 ÓRA FELETTI IDŐT számolták el ingyen 50 órai munka után.
Válaszukat nagyon köszönöm!
Üdvözlettel: Mohácsi Katalin
--
 Sasváriné Rita Tisztelt Szerkesztőség!
Emlékeim szerint volt egy 2012. évi szabályozás mely az iskolai gyv felelős feladatkörét ill. annak változását írja le. Ha jól emlékszem, az ofő munkakörbe jobban beletették a gyv- t, míg a szakirányú képesítéssel nem rendelkező tul.képpen pedagógus gyv felelős feladatai arányosan csökkentek. Kb a kapcsolattartás segítése és a statisztika maradt meg neki. Meg is szűnt a 2 óra adható órakedvezménye. Most szükségem lenne arra az információra, hogy mely rendelet vagy törvénymódosítás írja le ezt a változást. Ebben kérem segítségüket. Tisztelettel: Sasváriné
--


 Kommentek

|
|