Hanczár Gergely
Rendhagyó ajánló az OFOE új kötetéről
A Történetek, módszerek – új nevelési kézikönyv osztályfőnököknek jó kis „pecsvörk” (patchwork) könyv krétaporos kezű osztályfőnököknek. Azoknak a pedagógusoknak való, akiket diákjaik életük végéig nem felejtenek el. Nem a megemlegetős fajtára gondolok persze. Arra az osztályfőnökre gondolok, aki tud és szeret és akar a diákjaival kirándulni, beszélgetni, vagy legalább emberként viszonyulni hozzájuk. Akinek fontos, hogy milyen emberek lesznek a diákjai. Aki a bürokratikus osztályfőnöki terheket legfeljebb szükséges rossznak tekinti, de semmiképp sem léte értelmének. Ezekről ugyanis szó sem esik benne.
Olyan könyv, amire nehéz azt mondani, hogy nincs rá idő. Mint egy körhinta. Senki nem mondja, hogy szívesen mennék a Vidám Parkba, de nincs időm rá. Szédítő! Sorra jönnek igazi tanárok, és mesélnek. Mondanám: tanítanak, de mégsem. Legalábbis nem a hagyományos értelemben. Ők valóban mesélnek, és együtt gondolkodnak velem. Mesélnek mobiltelefonokról, reklámokról, tetoválásról, internetes bennszülöttekről, agresszióról, falfirkákról, konfliktusokról és a saját gyerekkorukról is. Én pedig ráébredek, milyen közel vagyunk egymáshoz. Nem csak nekem volt tehát szerencsém antipedagógusokhoz húgyszagú iskolában. És rájövök arra is, hogy mennyiféleképpen lehet gondolkodni dolgokról, ha az ember éppen gondolkodni akar. Ha problémát megoldani akar, nem pedig egymásnak hápogni a kibírhatatlan fiatalokról.
Az a bizonyos MVP pajzs nem segít. És megint nem hagynak minket továbbmenni azzal, hogy: „áh, ez MásValaki Problémája”. Vegyük már észre, hogy kurvákat is nevelünk az iskolákban. A társadalom összes szennyét, nyomorát, sőt még az oktatási minisztériumunk legalját és legtetejét is mi neveltük. És ha minden kötél szakadt már, akkor az iskolának kellene még valamit tennie. De persze nem nagyon tud, illetve nem mindig, illetve általában nem. De mégis meg kellene próbálnia valahogy!
Mi neveltük azokat is, akik oly gyönyörűen kidolgozták a közoktatás szabályzóit, az osztályfőnöki bürokrácia részleteit, és azokat is, akik ezeket számon kérik rajtunk. És persze közoktatásunk produktuma az a szülői korosztály, amelyik most saját iskolai élményei alapján úgy bánik a tanárral, ahogy tapasztaljuk.
Mi neveltük azokat is, akik nemigen tudják megkülönböztetni a demokráciát a demagógiától. Valljuk be: ebben mi magunk sem állunk túl jól. Festőnek induló utcaseprőket is nevelünk. És persze olyan tanárokat is, akik a következő generáció festőit nevelik utcaseprőkké. Hát ez nagyszerű! És ezen ez a könyv semmit sem fog változtatni. Hiszen a könyvet és persze ezt az ajánlót pont azok nem fogják elolvasni, akiknek pedig tényleg nagyon kellene. Hiszen el sem hiszik, hogy erre szükségük lenne. S ha végül mégis belekezdenek, akkor sem értik a benne rejlő üzenetet.
Tudományos közlés nincs benne. A nagy ped-elmélészek pedig kritizálni szokták azokat, akik nem közelítenek elég tudományosan a nevelés ügyeihez. Hát kritizálják kedvükre, ha egyáltalán elolvassák ezt a kötetet. Ha egyáltalán akarnak ilyesmit olvasni.
Valóban „pecsvörk”. Igazából kézikönyvnek nevezi magát, mert rövid, mindenfelé kúszó fejezetek vannak benne. De ez minden, csak nem kézikönyv. Seregszemle. Digest. Gondolatszemle. Színes apró. Tárlatvezetés, olvasókönyv vagy valami hasonló. Annyiban mégis kézikönyv, hogy egy szuszra olvashatatlan, gondolkodni is kell közben. Meg utánanézni dolgoknak. Nethez szokott szemem hiányolja a szokásos „bővebben...” linket. Mert gyakran jól jött volna.
Ez a könyv gondolatokat közöl. Akinek füle van, megérti, akinek agya van, továbbgondolja, akinek osztálya van, használni fogja. Nehéz olvasnivaló azért, mert kikényszerít egyfajta szemléletváltást. Én elolvastam, bár nem vagyok már tanár. Tettem tehát egy pici lépést annak érdekében, hogy naprakész legyek. Legalábbis annyira, hogy tudjam: mennyi minden létezik az iskola világában, amiről nem is tudok.
Hanczár Gergely -- Linkek
-- » Kommentálom
|



Utolsó üzenetek:
 OFOE Kedves Dóra! Meg kell kérdezni a döntéshozót, hogy mi indokolja a lépést. Ha ez szóban nem működik, írásban kell megtennie, mégpedig hivatalos levélben: választ vár, és ezt indokolja (nem volt előzmény, váratlanul érte, ragaszkodik az indokláshoz stb.) Mindenképpen menjen másolat a fenntartónak. A levélen fel kell tüntetni, hogy kik kaptak másolatot. (Ha szakszervezeti tag, a szakszervezet támogatását is kérheti.) Felvethető a probléma nevelőtestületi értekezleten is, de ragaszkodni kell a jegyzőkönyvhöz. A levelezés online is lebonyolítható, de fontos, hogy legyen mindennek írásos nyoma. A szakmai munkaközösség támogatását van esélye elnyerni? Reméljük, sikerül tisztázni a dolgot, illetve orvosolni a problémát. Üdvözlettel az OFOE szerkesztősége
--
 Hesz Dóra Virág Köszönöm a gyors választ!
Pedig így történt, gyakorlatilag ezen a héten, hétfőről keddre már megvonták az osztályfőnökségemet (semmi konkrétumról nem tájékoztattak, "jobb, ha nem is tudom", szülői megkeresések voltak). Valakik valamit mondtak...írásban nem kaptam semmit, fegyelmi, természetesen nem volt, hisz nem követtem el semmit. Van ennek a lépésnek v.milyen formai, írásbeli feltétele? Mind szakmailag, mind anyagilag súlyosan érint ez a döntés, amit nem tartok megalapozottnak. Előre is köszönöm a segítséget!
HEsz Dóra Virág
--
 OFOE Kedves Dóra! Tulajdonképpen furcsa, hogy így történt. Gondolom, az ügynek voltak előzményei, valamivel feltételezhetően indokolták ezt a lépést.
Az iskolavezetőnek jogában áll lecserélni az osztályfőnököt, de nem csak úgy, ötletszerűen az egyik pillanatról a másikra.
--
 Hesz Dóra Virág T. Cím!
Az iránt érdeklődöm, hogy tanév közben (szóval most, 2019. nov.végén)megvonható-e az ofő pótlék egy más kolléga kinevezésével egyik napról a másikra...
Várom szíves válaszukat:
Hesz Dóra Virág
--
 OFOE Kedves Zoltán!
A munkaszerződéssel foglalkoztatottakra is a pedagógus-előmeneteli
rendszer vonatkozik, a hozzá tartozó illetményrendszerrel, és a
szabadság. valamint pótszabadság is azonos, a távolléti díj számítása
az Nkt. alapján történik, a túlmunka díjazása, beleértve a
pihenőnapokon végzett munkát, mindenki esetében az Mt .és a
326/2013-as rendelet alapján történik, ahogy az eseti helyettesítésre
vonatkozó előírások is azonosak. Nem jár jubileumi jutalom, és a
végkielégítés is csak az Mt. alapján, ahogy távozáskor nincs
felmentési idő, hanem jóval rövidebb felmondási idő van. A nők negyven
év jogosultsági idő alapján nem kérhetik a felmentésüket, hanem közös
megegyezéssel vagy felmondással mehetnek el. A munkaviszony sokkal
könnyebb felmondással megszüntetni, mint felmentéssel, mert csak annyi
a kritérium, hogy az indok legyen valós és okszerű. Ha valakit
felmondással el akarnak küldeni, az Mt. hatálya alá tartozó munkáltató
esetében nem kötelező az előzetes állásfelajánlás. Küldök egy
összehasonlító táblázatot
((A választ a PDSZ jogi szakértőjétől kaptuk. Az ígért táblázatot a mail címre küldtük el).
--
 Tóth Zoltán Üdvözlöm!
Szeretnék választ kapni az alábbi kérdésemre.
Alapítványnál, pedagógus munkakörben foglalkoztatott munkavállalóra a munatörvénykönyve vonatkozik. Minden kérdésben? Melyekben nem?
Különösen a heti munkaidő, az éves szabadság és a túlmunka díjazása (szombat, vasárnap) érdekelne.
Várom válaszát,
üdvözlettel: Zoltán
--
 ofoe Kedves Rita! A gyermekvédelmi felelős munkakör 2012 szeptemberétől megszűnt, a feladat az osztályfőnökhöz került. Nem törvénymódosítás volt ez, hanem az új törvény és a hozzá kapcsolódó rendeletek tértek el a korábbiaktól. (A válasz a PDSZ jogi szakértőjétől érkezett.)
--
 ofoe Kedves Katalin! Jól tudja : 22 órát kellett volna alapul venni, a tagóvoda vezetője - bár csoportban kell lenni 3 csoportos óvoda esetén, tehát nem függetlenített vezető -, de kap órakedvezményt. Tehát nem a 32 órát, hanem a 22 órát kell nézni és erre rászámolni a túlórát. (A választ Bakonyi Anna óvodai szakértő adta meg.)
--
 Mohácsi Katalin Tisztelt OFOE!
Szeretnék állásfoglalást kérbi a következő helyzetre! Tagintézmény vezető vagyok egy 3 csoportos óvodában. Saját csoporttal foglalkozom,és látom el a vezetői feladatokat.Kolleganőm nem lesz ebben az évben, így egyedül látom el a feladatot a nap folyamán.A fenntartó eddig 50 óra ingyen munkát kért, majd a 32 óra feletti órákat számolta el részemre 90 %-os túlórával. Kérdésem az lenne, hogy jogos-e számomra az óvónők kötelező 32 órájával való számolás, mert az én kinevezésemben a 22 óra van megjelölve.EDDIG A 32 ÓRA FELETTI IDŐT számolták el ingyen 50 órai munka után.
Válaszukat nagyon köszönöm!
Üdvözlettel: Mohácsi Katalin
--
 Sasváriné Rita Tisztelt Szerkesztőség!
Emlékeim szerint volt egy 2012. évi szabályozás mely az iskolai gyv felelős feladatkörét ill. annak változását írja le. Ha jól emlékszem, az ofő munkakörbe jobban beletették a gyv- t, míg a szakirányú képesítéssel nem rendelkező tul.képpen pedagógus gyv felelős feladatai arányosan csökkentek. Kb a kapcsolattartás segítése és a statisztika maradt meg neki. Meg is szűnt a 2 óra adható órakedvezménye. Most szükségem lenne arra az információra, hogy mely rendelet vagy törvénymódosítás írja le ezt a változást. Ebben kérem segítségüket. Tisztelettel: Sasváriné
--


 Kommentek

|
|