2022. január 29. szombat, 19:07
Pedagógussztrájk – 2022. január 31.
A meghirdetett pedagógussztrájk előtti utolsó hétvége. A tiltakozás indokoltságához nem fér kétség, sőt ahhoz képest, hogy milyen súlyos problémák terhelik a hazai közoktatást, viszonylag apró gesztusnak tűnik a mindössze két órásra tervezett figyelmeztető sztrájk. Bármilyen apró is azonban, meglehetős viharokat kavar a tervezett, a jogszabályi kereteket szigorúan betartani igyekvő esemény.
Az alábbiakban egy rövid körképet adunk az utóbbi napok sajtójából.
Január 12.
Felmerül a kérdés, hogy a kormány vajon tudatosan tartja-e alacsonyan a béreket, arra számítva, hogy a szakmában továbbra is többségben lévő nők kevésbé rugalmasak, és nehezebben váltanak a családban betöltött szerepük miatt. Érdekes megnézni a 2016-os, máig legendás és egyedülálló tanárlázadásban komoly szerepet vállaló intézmények összetételét. Ott volt erősebb az ellenállás, ahol az átlagosnál magasabb volt a férfi munkaerő aránya. Ehhez azt is hozzá kell tenni, hogy ezek az elitiskolák voltak Hoffmann Rózsa államtitkár átalakításának a legnagyobb vesztesei is.
Egy sztrájk, és ami mögötte van « Mérce (merce.hu)
Január 19.
Általában elmondható, hogy a jelentkezők körülbelül fele nyer felvételt, és aztán a diplomaszerzésig a lemorzsolódás az Oktatási Hivatal felmérése szerint 23-28 százalékos.
A 2018/2019-es tanévben még 8026 fő szerzett valamilyen pedagógus diplomát – azóta viszont beesett a jelentkezők száma, ahogy láttuk. A 2020/2021-es tanévben már csak 6400 kezdte el elsőévesként valamelyik pedagógus szakot, aminek tehát a negyede már a felsőoktatásban lemorzsolódik.
További kérdés, hogy a frissen végzett pedagógusok mekkora hányada kezdi el a munkáját pedagógusként, de erre sincsenek pontos, összevethető adataink. Az viszont biztos, hogy a pálya elkezdését ösztöndíjakkal is próbálja az állam elérni: korábbi, pedagógusbérekkel foglalkozó cikkünk egyik pályakezdő pedagógusa az egyetemi évei alatt kapott ösztöndíj félretett részéből tud megélni pályakezdő tanárként, ugyanis az ösztöndíjhoz vállalta, hogy 5 évig állami iskolában tanít. Elmondása szerint több fiatal pedagógus inkább visszafizeti ezt az ösztöndíjat, hogy elkerülhesse az állami szektor alacsony fizetéseit.
Pedagógus-krízis: harmadannyi pályakezdő, nagy lemorzsolódás, idősödő tanárkar | G7 – Gazdasági sztorik érthetően
Január 23.
A pedagógusok öt pontban foglalták össze követeléseiket, ezek közül kettő a fizetéseket érinti: azt kérik, hogy a pedagógus-bértábla alapja ismét a mindenkori minimálbér legyen az évek óta változatlan, még mindig 101 500 forintos vetítési alap helyett. Béremelést kérnek a többi iskolai dolgozónak is, például a pedagógiai és gyógypedagógiai asszisztenseknek,, és rendeznék az óraszámok kérdését is.
Az ötödik követelés a kötelező oltással kapcsolatos. Azt kérik, vonják vissza azt a jogszabályt, amely alapján az állami iskolák dolgozóinak kötelező a koronavírus elleni védőoltás. Aki nemet mond a vakcinára, azt fizetés nélküli szabadságra küldik.
PDSZ: Vicc, hogy ilyen kettős mércével kezelik a figyelmeztető sztrájkot és általában az oktatást « Mérce (merce.hu)
Január 24.
A vitának az az alapja, hogy a sztrájk ideje alatt is biztosítani kell a „még elégségesnek minősülő szolgáltatást” az iskolákban. Ez a kormány szerint azt jelenti, hogy a pedagógusoknak a mindössze kétórás sztrájk alatt is meg kellene tartaniuk az óráik egy részét.
Magyarán: úgy sztrájkolhatnának, hogy az időszak felét ledolgozzák, amiért nem is kapnának fizetést – hiszen éppen sztrájkolnak.
A szakszervezetek álláspontja az, hogy a még elégségesnek minősülő szolgáltatás a gyermekfelügyeletet jelenti, amit minden intézményben biztosítanának is a sztrájk alatt. Az erre vonatkozó tervek szerepelnek a hétfőn alá nem írt megállapodástervezetben. Az EMMI képviseletében tárgyaló Kisfaludy László köznevelésért felelős helyettes államtitkár időt kért, a szakszervezetek szerdáig várnak választ, ha akkor nem tudják aláírni a megállapodást, bíróság dönthet róla, mi számít még elégséges szolgáltatásnak.
A kormány szeretné, ha úgy sztrájkolnának a tanárok, hogy azért tanítanak is közben (444.hu)
Január 25.
Az Emmi decemberben egy alkalommal már kiadott egy közleményt arról, hogy a tiltakozó tanárok mögött a baloldal, sőt kifejezetten Gyurcsány Ferenc áll. A december 21-i kormányinfón erről a kijelentésről meg is kérdeztük Orbán Viktort:
Ha a miniszterem azt mondta, akkor így van – hangzott a kormányfő válasza.
Az Emmi kedden egy újabb, a korábbihoz hasonló közleményt adott ki. Ebben azt írták: „Egyértelmű, hogy a január 31-re tervezett pedagógussztrájk a baloldal kampányakciója. Közeledik a választás, a baloldal ismét kampányakciókra akarja felhasználni a pedagógusokat, és a pedagógus-szakszervezetek vezetői sajnálatos módon erre hajlandóak is a gyermekek és szülők kárára”.
A minisztérium szerint mindezt az bizonyítja, hogy a három hónapja zajló sztrájktárgyalások előtt Gyurcsánynéval [polgári nevén: Dobrev Klára – a szerk.] egyeztettek, és nem a megegyezés, hanem a politikai hangulatkeltés a céljuk.
Szerintük a szakszervezeti vezetők „a baloldal kampányát szolgálják”, és nehéz helyzetbe hozzák a szülőket. Az Emmi a közleményben ezenkívül azt írta, hogy a hétfői sztrájk nem törvényes, mivel nincs róla jogerős bírósági döntés.
Mi alapján gondolják azt, hogy a januárra és márciusra bejelentett pedagógussztrájk a baloldal kampányakciója? Ezt mi bizonyítja, mi volt az a jel, ami erre utalt?
– tettük fel a kérdést. Orbán Viktor erre először azt válaszolta, hogy „Nem tudom”, majd hozzátette, hogy ettől függetlenül kiáll az Emmi álláspontja mellett.
Index – Belföld – Az Emmi szerint a baloldal áll a pedagógusok jövő heti sztrájkra mögött
Január 27.
A SzülőiHang most pedagógussztrájk-kisokost készített a szülőknek, amelyben leírják a legfontosabb tudnivalókat. Honlapjukon leszögezik: az egész felnőtt-társadalom közös szégyene, hogy a gyermekeinkkel foglalkozó, értük felelősséget vállaló pedagógusok kezdő alapbére a szakmunkás minimálbérnek felel meg. A jelenlegi pedagógusbérek nem fedezik a megélhetés költségeit, így senki ne lepődjön meg, hogy a közoktatás színvonala folyamatosan romlik, nincs elég pedagógus, aki a gyermekeinket oktassa, nevelje.
„Az egész felnőtt-társadalom szégyene, hogy a pedagógusok kezdő alapbére a szakmunkás minimálbérnek felel meg” | hvg.hu
„A 2 órás figyelmeztető sztrájkban nem veszünk részt, mivel azt ebben a formában (felügyelet fizetség nélkül) a munkavállalói jogok semmibevételének tartjuk. Ugyanakkor nem látjuk hatékonynak, miközben aránytalan szervezési nehézségeket támaszt az iskola mint intézménnyel szemben. Természetesen szolidárisak vagyunk a sztrájkoló kollégákkal, és visszautasítjuk a kormányzat azon hozzáállását, hogy ellehetetlenítse a munkavállalók érdekérvényesítő szándékát” – olvasható a Radnóti dolgozóinak állásfoglalásában.
Kiemelik, hogy az állásfoglalásuk – amelyet a radnótis dolgozók többsége már aláírt – nem az iskola vezetésének vagy a fenntartónak (a Radnóti az Eötvös Loránd Tudományegyetem gyakorlóiskolája), hanem az oktatásirányításnak szól.
„Egyetértünk a szakszervezetek követeléseivel a pedagógus és nem-pedagógus dolgozók bérét illetően, a pedagógus és nem-pedagógus dolgozók munkaterhelését illetően. Továbbra is szakmai párbeszédet követelünk az alábbiakról: iskolai autonómia, oktatásirányítási dokumentumok (NAT, kerettanterv, érettségi), taneszközválasztás” – írják.
Hozzáteszik: gyakorlóiskolaként évek óta tapasztalják, hogy a szükségesnél jóval kevesebben mennek tanárképzésre az alacsony társadalmi megbecsültség miatt, „a tanárképzés tervezett átalakítása tovább ront a leendő tanárok szakmai felkészültségén, a tanárszakos egyetemi diploma értéke folyamatosan csökken, az elhivatottak közül fájdalmasan kevesen maradnak a pályán”.
Közoktatás: Egyetértenek a követelésekkel, de nem sztrájkolnak a Radnóti dolgozói – állásfoglalásukban azt is leírták, miért – EDULINE.hu
Szolidaritási autós felvonulást szervez a Magyar Szakszervezeti Szövetség (MASZSZ) a januári 31-i pedagógussztrájk napján – erről a Szakszervezetek Együttműködési Fóruma számolt be közösségi oldalán.
Mint írják, a részvétel előzetes regisztrációhoz kötött, a jelentkezést január 28-án péntek éjfélig lehet leadni. Fontos tudnivaló, hogy míg a pedagógussztrájk hétfő reggel 8-tól 10 óráig tart, addig az autós felvonulás kora délután lesz, a gyülekező 13 óra 30 perckor kezdődik a Szépművészeti Múzeum előtt, indulás 14 óra környékén várható.
Index – Belföld – Autós felvonulást szerveznek a pedagógussztrájk napján Budapesten
Január 28.
A hétfői sztrájkot délelőtt 8 és 10 óra között tartanák, de a bírósági döntés után a szaktárca közleményt adott ki az MTI-n keresztül, melyben arról írtak: „A bírósági eljárással összefüggő határidők miatt már napokkal ezelőtt eldőlt, hogy nem lesz jogerős bírósági ítélet január 31-re, így már biztos, hogy nem lehet törvényes a hétfői pedagógussztrájk„.
A figyelmeztető demonstrációt azt követően kezdték el megszervezni a szakszervezetek, hogy nem tudtak megegyezni a minisztériummal a béremelés mértékéről, illetve az oltatlan pedagógusok helyzetéről sem.
Kimondta a bíróság: Jogszerű a tanárok hétfői sztrájkja | hvg.hu
Elsőfokú döntésében a bíróság a pedagógus szakszervezeteknek adott igazat a még elégséges szolgáltatás ügyében. A PDSZ és PSZ szerint így jogszerű lesz az általuk benyújtott szabályok szerint a hétfői sztrájk.
A szakszervezetek nem fújják le a hétfőn reggel 8-10 óra közé tervezett figyelmeztető sztrájkot – jelezték.
Az Emberi Erőforrások Minisztériuma ugyanakkor azt közölte, hogy nem lesz jogerős bírósági ítélet hétfőig a fellebbezésre rendelkezésre álló idő miatt. Azt nem közölte a tárca, hogy fellebbez-e.
Közölték, hogy a kormány felszólítja a hétfői sztrájkot szervező szakszervezeteket arra, hogy tanúsítsanak jogkövető magatartást, és a hétfői sztrájkot halasszák el. A koronavírus-járvány miatt a gyermekek és a szülők így is több hiányzásnak, tehernek voltak kitéve az elmúlt időszakban – írja az Emmi, arra kérve a szakszervezeteket, hogy ne nehezítsék tovább a szülők dolgát.
Hétfői sztrájk: a szakszervezetek győzelemről számoltak be, az Emmi máshogy látja – Infostart.hu
A sztrájkot szervező pedagógus-szakszervezetek erre reagálva közölték, hogy a minisztérium „súlyosan jogsértő” kijelentéseket tesz, amelyek megfélemlíthetik a sztrájkolni készülő pedagógusokat és az intézményvezetőket, illetve akadályozhatják a sztrájkolókat abban, hogy az alkotmányos jogaikat gyakorolják.
A bírósági döntés után megkérdeztük az Emmit, hogy lemond-e esetlegesen a fellebbezési jogáról, és hogy mit gondol az első fokú döntésről, de válaszul csak a fentebb is idézett közleményt kaptuk meg. Tehát a minisztérium továbbra is azt gondolja, hogy nem lehet most hétfőn törvényes sztrájkot tartani.
Az Emmi nevében Maruzsa Zoltán államtitkár csütörtökön az iskolák vezetőinek is levelet írt, ebben már az szerepelt, hogy amíg nincs megállapodás a kormány és a szakszervezetek között a még elégséges szolgáltatásokról, illetve bírósági döntés sincs a kérdésben, addig nincs törvényes alapja a sztrájk megtartásának. Ebben a levélben arra is figyelmeztették az igazgatókat, hogy a minisztérium szerint jogszerűtlen és szakszerűtlen, ha a bíróság döntése előtt tájékoztatják a szülőket.
Telex: Első fokon lehet pedagógussztrájk hétfőn
A hittanoktatóknak kiküldött levélben az oktatási hivatal vezetője magáévá tette a kormány narratíváját is, ami szerint a sztrájkra a baloldali pártok és a két szakszervezet (PSZ és PDSZ) a választási kampány részeként tekint. „A református köznevelési és szakképzési intézmények nem engedik befolyásolni pedagógusaikat, s távol tartják magukat a politikai manipulációtól”
„Feltételezzük, hogy március 16. előtt hasonlóan kell majd eljárnunk. Emlékeztetni szeretnék mindenkit arra, hogy olyan politikai erőkről van szó, akik hatalomra jutásuk esetén a hit- és erkölcstanoktatás megszüntetésére törekednek. A szakszervezetek akkor majd nem állnak ki a hittanoktatók mellett, mint ahogy nem álltak 2002–2010 között az egyházi iskolák pedagógusai mellett sem” – állt még a levélben.
https://telex.hu/belfold/2022/01/28/reformatus-egyhaz-hitoktato-sztrajk-jogellenes-politikai-manipulacio
Érdekes módon az Emberi Erőforrások Minisztériuma a bírósági döntéssel szinte egy időben kiadott egy közleményt, amelyben törvénytelennek nevezte a hétfőre tervezett sztrájkot, egyben felszólította a hétfői sztrájkot nagy erőkkel szervező szakszervezeteket arra, hogy tanúsítsanak jogkövető magatartást, és a hétfői sztrájkot halasszák el. A tárca álláspontja szerint a szakszervezetek kifutottak az időből, az elsőfokú bíróság határozata – a fellebbezésre rendelkezésre álló idő miatt – legkorábban 5 nap múlva válik jogerőssé. Mindebből arra lehet következtetni, hogy a bíróságon ők nem jelentették be, hogy lemondanak a
Akár fellebbez a kormányoldal, akár nem, a szakszervezetek nem fújják le a sztrájkot. Mindenkit arra biztatnak, hogy a szervezést tovább folytassák, és egyben felhívják az intézményvezetők és fenntartók figyelmét, hogy ebben működjenek együtt a helyi sztrájkszervezőkkel.
Bonyolítsuk le együtt és minél többen hétfőn reggel 8:00 és 10:00 óra között a figyelmeztető sztrájkot!
Kimondta a bíróság, első fokon jogszerű a tanárok hétfői sztrájkja | Magyar Hang | A túlélő magazin
Habár a kormány még egy sort „izmozik” a pedagógus-szakszervezetekkel, utóbbiak szerint akár fals információkat is bevetve, az már biztosnak tűnik, hogy a tanároknak és iskolai dolgozóknak most tényleg elegük lett a rendszer működéséből, és január 31-én rövidebb sztrájkot tartanak, amit ígéretük szerint – akár a választási kampány kellős közepén – határozatlan idejű is követhet.
Jómagam hét és fél évig dolgoztam pedagógusként, számos ismerősöm jelenleg is a szakmában próbálja tartani a frontot, korábban pedig pedagógia-pszichológia szakos hallgatóként volt belátásom néhány intézménybe, így bátorkodom belevágni, hogy röviden – és szubjektíven! – megírjam, mi vezetett odáig, hogy a jelek szerint meglepően sokan és a szokottnál egységesebben döntöttek a munkabeszüntetés mellett.
Amikor azt írom, hallgatóként több oktatási intézményben jártam, és hallgattam pedagógus (leendő) kollégáim (főleg) panaszait, ahhoz meg kell említenem, hogy ennek immár bő 15 éve. Normális esetben ez nem is képezhetné részét a cikkemnek, hisz azóta felsorolhatatlanul sok minden történt a világban: a diákok és tanáraik zsebében ott az egész világ az okostelefonok formájában, minden szinten beszivárgott az életünkbe a digitalizáció és az információ túltengése, ráadásul a kormányváltás után gyökeresen változott a politikai vezető réteg képe a világról, az abban elfoglalt helyünkről, a diákságról és az oktatás helyzetéről és szerepéről. Minden változott tehát, csak a magyar oktatás nem. Vagy alig. És nem jó irányba.
Ott továbbra is korszerűtlen tudást próbál átadni egy jelentősen alulfizetett réteg rengeteg motiválatlan, a rendszer ósdiságát és értelmetlenségét pontosan átlátó fiatalnak.
Nem hobbi, nem is játék, hanem a végső kétségbeesés eszköze – A tanársztrájkról szubjektíven (szeretlekmagyarorszag.hu)