Speciális juttatások: pedagógusigazolvány, szakkönyvvásárlási támogatás
20/1997. (II. 13.) Korm. Rendelet
a közoktatásról szóló 1993. évi LXXIX. törvény végrehajtásáról
A Pedagógusigazolvány
1. § (1) A Pedagógus igazolvány a közoktatásról szóló törvény 19. §-ának (2) bekezdésében szabályozott kedvezmények igénybevételére való jogosultság igazolására szolgáló közokirat.
(2) A Pedagógus igazolványnak tartalmaznia kell:
a) a jogosult nevét, lakcímét, személyi igazolványának számát, a kiállítás évét,
b) azt a tájékoztatást, hogy az igazolvány tulajdonosa jogosult jogszabály vagy helyi önkormányzat által biztosított kedvezmények igénybevételére,
c) figyelmeztetést arra, hogy az igazolvány a személyi igazolvány felmutatása mellett érvényes,
d) a munkáltató hivatalos nevét, címét,
e) munkaviszonyban, közalkalmazotti jogviszonyban állók esetében az érvényesítés idejét,
f) nyugdíjas esetén annak feltüntetését, hogy az igazolvány határozatlan ideig érvényes,
g) az igazolvány sorszámát.
(3) A Pedagógus igazolványt a munkáltató állítja ki a közalkalmazotti jogviszony, munkaviszony létesítését követő tizenöt napon belül, továbbá érvényesíti az e rendeletben foglaltak szerint. A Pedagógus igazolványért a munkáltató az önköltséget meg nem haladó mértékű fizetési kötelezettséget írhat elő. A Pedagógus igazolvány nyomtatványt a munkáltató igényli a forgalmazótól.
(4) Annak, akit pedagógus-munkakörből helyeznek vagy helyeztek nyugállományba, az utolsó munkáltatója állítja ki a Pedagógus igazolványt. Ha a munkáltató megszűnt, a nyugdíjas részére az igazolványt a jogutód munkáltató, illetve, ha a munkáltatónak nincs jogutódja, a lakóhely, ennek hiányában a tartózkodási hely szerint illetékes jegyző által kijelölt nevelési-oktatási intézmény állítja ki.
2. § (1) A Pedagógus igazolványt a munkáltató a kiállítás évét követően, minden év szeptember 15-ig a dátum feltüntetésével és bélyegzőjének lenyomatával érvényesíti.
(2) A Pedagógus igazolvány érvényes a kiállítását, továbbá az érvényesítését követő év szeptember 15-éig (a továbbiakban: érvényességi idő).
(3) Ha a jogosult több munkáltatónál áll közalkalmazotti jogviszonyban, munkaviszonyban, az igazolványt az a munkáltató állítja ki, akinél a jogosult a teljes munkaidő nagyobb hányadát teljesíti. Ha ez nem állapítható meg, az a munkáltató, amelyikkel a jogosult a közalkalmazotti jogviszonyát, illetőleg munkaviszonyát korábban létesítette.
(4) Ha a pedagógust nyugállományba helyezik, közalkalmazotti jogviszonyának, munkaviszonyának megszűnése napján a Pedagógus igazolványára rá kell vezetni, hogy határozatlan időre érvényes.
3. § (1) A Pedagógus igazolványokról a munkáltató nyilvántartó lapot vezet.
(2) Ha a jogosult közalkalmazotti jogviszonya, munkaviszonya a munkáltatónál megszűnik, a Pedagógus igazolványt az utolsó munkában töltött napon a munkáltató részére le kell adni. A munkáltató az átvett Pedagógus igazolványt egy évig megőrzi, és az új munkáltató megkeresésére – a nyilvántartó lappal együtt – a munkáltatónak megküldi. Egy év után az át nem kért Pedagógus igazolványt meg kell semmisíteni. A megsemmisítés tényét a nyilvántartó lapon fel kell tüntetni.
(3) Ha a Pedagógus igazolványt elveszítik, vagy az igazolvány megsemmisül, új igazolvány az érvényességi időn belül, nyugdíjas esetén az elvesztést, illetve megsemmisülést követő szeptember 1-jéig nem állítható ki. A jogosult részére a Pedagógus igazolvány kiállítója – a nyilvántartó lap alapján – az igazolvánnyal azonos tartalmú másodlatot állít ki. A másodlat kiállításának tényét a nyilvántartó lapon fel kell tüntetni. A másodlat kiállításáért – a kiállítás napján érvényes – legkisebb kötelező munkabér egy százalékának megfelelő térítési díjat kell fizetni. A másodlattal ugyanazok a kedvezmények vehetők igénybe, mint a Pedagógus igazolvánnyal.
(4) A pedagógus igazolványt a gyermek- és ifjúságvédelmi felelős, továbbá a szabadidő-szervező részére az 1-3. §-ban foglaltaknak megfelelően ki kell adni.
A szakirodalom vásárlásához nyújtott hozzájárulás
4. § (1) A pedagógus-munkakörben foglalkoztatott közalkalmazott, munkavállaló (a továbbiakban: pedagógus) akkor jogosult a közoktatásról szóló törvény 19. §-ának (3) bekezdésében szabályozott szakirodalom (könyv, tankönyv, jegyzet, folyóirat, elektronikus ismerethordozó stb.) vásárlásához nyújtott évenkénti hozzájárulás teljes összegére, ha
a) a naptári évben tizenkét hónap munkaviszonnyal, illetve közalkalmazotti jogviszonnyal rendelkezik, és ebben az időszakban mindvégig munkát végzett (a továbbiakban: munkavégzés), továbbá
b) munkaviszonya, közalkalmazotti jogviszonya a kifizetés időpontjában fennáll, illetve, amennyiben a kifizetés idején nem áll munkaviszonyban, közalkalmazotti jogviszonyban, a kifizetés évében ilyet létesít.
(2) A hozzájárulás a pedagógust az (1) bekezdés b) pontjában meghatározott feltétel megléte esetén időarányosan illeti meg, ha legalább hat hónapi munkavégzéssel együttjáró közalkalmazotti jogviszonnyal, munkaviszonnyal rendelkezik. A hat hónapnak megfelelő hozzájárulás a pályakezdő pedagógust abban az esetben is megilleti, ha legalább négy hónapi munkavégzéssel együttjáró közalkalmazotti jogviszonnyal, munkaviszonnyal rendelkezik. E rendelkezés alkalmazásánál pályakezdő, aki egyetemi, főiskolai tanulmányainak befejezését követő egy éven belül első alkalommal helyezkedik el pedagógusként.
(3) A munkavégzés idejébe be kell számítani
a) a keresőképtelenséget okozó betegség,
b) az évi rendes szabadság
idejét.
5. § (1) A hozzájárulás évente egyszer illeti meg a pedagógust akkor is, ha több munkáltatónál teljesítette az előírt feltételeket.
(2) A hozzájárulást a munkavégzés évét követő év április havi munkabérrel, illetőleg illetménnyel együtt kell kifizetni, átutalni. A hozzájárulást – a 7. § (2) bekezdésében meghatározott kivétellel – az a munkáltató fizeti ki, akinél a pedagógus a munkavégzés évének december 31. napján alkalmazásban állt. Ha a pedagógus több munkáltatónál állt alkalmazásban, a hozzájárulást – a közalkalmazott, munkavállaló választása szerint – az a munkáltató fizeti ki, amelynél nagyobb összegű hozzájárulásra szerzett jogot, ha ez nem állapítható meg, az a munkáltató, aki a közalkalmazottat, munkavállalót a teljes munkaidő nagyobb részében foglalkoztatta.
(3) Ha a kifizetésre azért nem volt lehetőség, mivel a kifizetés napján a pedagógus nem állt közalkalmazotti jogviszonyban, munkaviszonyban, azonban ezt követően a kifizetés évében közalkalmazotti jogviszonyt, munkaviszonyt létesít, a hozzájárulást a (2) bekezdésben meghatározott munkáltató (a továbbiakban: kifizető) a közalkalmazotti kinevezés, munkaszerződés bemutatását követő első illetmény, munkabér kifizetésének napján kifizeti.
6. § (1) A pedagógus a hozzájárulás összegéről a kifizetés évében minden év december 31-éig köteles elszámolni a kifizetőnek. Az elszámolás a jogosult nevére kiállított, a szakirodalom felsorolását és az általános forgalmi adót tartalmazó számlával történik. A rendeltetésszerűen fel nem használt összeget a pedagógus az elszámoláskor köteles visszafizetni a kifizetőnek. A kifizető a visszafizetett összegből a közoktatási intézmény részére szakirodalmat vásárol. Ha a közalkalmazotti jogviszony, munkaviszony a kifizetés évében december 31. előtt megszűnik, a pedagógus az utolsó munkában töltött napon köteles elszámolni a hozzájárulás összegével. Az évközi elszámolás nem érinti a pedagógusnak az előző évben közalkalmazotti jogviszonyban eltöltött idő alapján megállapított hozzájáruláshoz való jogosultságát.
(2) Ha a hozzájárulást az 5. § (3) bekezdés alapján utólag fizetik ki, és a kifizetésre a decemberi illetmény, illetve munkabér kifizetési napot követően kerül sor, a pedagógus a kifizetés évét követő január 31-éig köteles eleget tenni elszámolási kötelezettségének.
(3) Ha a hozzájárulás kifizetésére közalkalmazotti jogviszony, munkaviszony hiányában nem volt lehetőség, a fel nem használt összegből az 5. § (2) bekezdésben meghatározott munkáltató a közoktatási intézmény részére szakirodalmat vásárol.
7. § (1) A hozzájárulás kifizetéséhez szükséges fedezetet a fenntartó biztosítja a közoktatási intézmény részére. A hozzájárulás kifizetéséhez szükséges fedezetet a helyi önkormányzatok által fenntartott közoktatási intézmény esetén az éves költségvetésről szóló törvény előkészítésekor végrehajtott mutatószám-felmérés keretében nem állami, nem helyi önkormányzatok intézményfenntartó által fenntartott közoktatási intézmény esetén – a fenntartó székhelye szerint illetékes – területi államháztartási hivataltól lehet igényelni, a munkavégzés évében, december 31-én közalkalmazotti jogviszonyban, munkaviszonyban állók után. Az igénylés a nem állami, nem helyi önkormányzati intézményfenntartók esetén az Oktatási Minisztérium (a továbbiakban: OM) által kiadott nyomtatványon történik.
(2) Ha a pedagógus december 31-én nem állt munkaviszonyban, közalkalmazotti jogviszonyban, a hozzájárulást az a közoktatási intézmény fizeti ki, amelyikkel a kifizetés évében munkaviszonyt, közalkalmazotti jogviszonyt létesít.
(3) A 4-7. §-ban foglaltakat a gyermek- és ifjúságvédelmi felelős, valamint a szabadidő szervező, továbbá a pedagógiai szakértő és a pedagógiai előadó tekintetében is alkalmazni kell.
2023.11.21. A pályakezdő pedagógusok mellett áll Balatoni Katalin
Maga is átélte, milyen érzés kezdő pedagógusnak lenni, ezért jól ismeri a pálya nehézségeit – jelentette ki a lapunknak adott interjúban Balatoni Katalin, a Belügyminisztérium köznevel... (Forrás: Magyar Nemzet)
--
2023.11.21. Plakátkampányt indít a kormány az iskolákban
A védelem online is megillet! Kérdezz, szólj, jelezz! - ezek a legfontosabb üzenetei azoknak az iskolai plakátoknak, amelyeket a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) jogsegélyszolg... (Forrás: Eduline)
2023.07.15. Ilyen se volt még: 171 oktató állt ki a Zeneakadémia autonómiájáért
Alulírott előadó- és alkotóművészek, kutatók és zenepedagógusok, mint a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem oktatói az alábbi közleményt kívánjuk a közvélemény és a fenntartó Kultur... (Forrás: Index)