2014. június 12. csütörtök, 18:52
Nagy jelentőségű informatikai kutatás és fejlesztés a BME-n és az ELTÉ-n
EGYMILLIÁRDOS HAZAI FORRÁS TÖBB MINT 700 MILLIÓS EU-S TÁMOGATÁST VONZOTT AZ ELTE-RE ÉS A MŰEGYETEMRE
MÁSFÉL ÉVES KUTATÁSI PROGRAM EREDMÉNYEIT MUTATTA BE AZ ELTE, A BME ÉS AZ EIT ICT LABS BUDAPEST
Tizennyolc alprojekt keretében dolgoztak új informatikai megoldásokon és kapcsolódó kutatásokon az ELTE, a BME és a CISCO szakértői 2013. január és 2014. június között. A fejlesztések négy nagy témakör köré szerveződtek. Az okostelefonos tartalommegosztás, a városi közlekedés szervezését segítő, illetve a legújabb oktatási és tanulási módszereket ötvöző informatikai megoldások, valamint a hatékony védelmi és biztonsági technológiák kidolgozása egyaránt a kutatási program témái voltak.
A Kutatási és Technológiai Innovációs Alap finanszírozásával megvalósított kutatómunkát az informatikai tudományos és innovációs közösség, az EIT ICT Labs budapesti központja koordinálta.
Az egymilliárd forintos hazai forrásnak köszönhetően 2013-ban és 2014-ben mintegy 700 millió forint EU forrás érkezett a két egyetemre. A kutatási program zárókonferenciájára 2014. június 3-án került sor az ELTE-n.
Az Európai Unió Innovációs és Technológiai Intézete, az EIT befektetői szemlélettel finanszírozza az innovációs tevékenységet, azaz a források 25 százalékát biztosítja a kutatási eredmények üzleti célú hasznosítása érdekében. A költségek 75 százalékát azonban a nemzeti kormányok támogatása, ipari vagy más EU-s források révén kell előteremteniük a partnereknek. Ilyen módon a 2012-ben elnyert egymilliárdos hazai forrás több mint 700 milliós EU-s támogatást vonzott az ELTE-re és a Műegyetemre. A projekt során felhasznált támogatás ezzel további pályázati programok, mindenekelőtt EU-s finanszírozású projektek indulását segítette elő a két intézményben. A kutatási program a fejlesztések mellett a budapesti EIT ICT Labs központ felállítását is segítette.
„A projekt olyan új alapkutatási eredményekre épülő, a felhasználók és informatikai vállalkozások széles köre számára segítséget nyújtó, megbízható technológiák kifejlesztését célozta, amelyek a mindennapi életünket egyre inkább meghatározó infokommunikációs megoldások kialakítását segítik” – mondta el Dr. Horváth Zoltán, az ELTE Informatikai Kar dékánja, az EIT ICT Labs Budapest vezetője. A sokrétű fejlesztések között közlekedési torlódást előrejelző megoldás mellett logikai fejlesztő játék, mobiltelefonos alkalmazások tesztelését segítő rendszer, kritikus infrastruktúrák védelmét célzó megoldás, valamint újszerű, a jövőben a vasúti tájékoztatásban használható beszédszintetizátor is megtalálható. Az informatikai projektekkel párhuzamosan, azok piaci bevezetésének lehetőségét vizsgáló innovációs kutatás is zajlott, hiszen a program egyik célja, hogy javuljanak az egyetemi kutatások üzleti alkalmazásának feltételei.
Az EIT ICT Labs mint az unió informatikai és kommunikációtechnológiai tudás- és innovációs közössége országokon átívelő programokkal és intézményekkel integrálja az eddig egymástól elszigetelten működő felsőoktatást, kutatást és vállalkozásfejlesztést, ezzel segítve az európai innovációs tevékenységet.
Az elmúlt másfél évben az ELTE és a BME, valamint ipari partnereik együttműködésével létrejött EIT ICT Labs Budapest a nemzetközi közösség aktív tagja lett, szervezete kiépült. A 2013 januárja óta eltelt időszak főbb eredményei a kutatási tevékenység mellett képzésekre és nemzetközi kapcsolatok kiépítésére is kiterjednek.
- Elindult az EIT ICT Labs nemzetközi közös mesterképzése az ELTE és a BME részvételével; a két szakirányon 2013 szeptemberében 10 hallgató (köztük egy mexikói és egy kínai diák) kezdte meg tanulmányait az ELTE-n.
- Az ELTE és a BME informatikai doktori iskoláinak hallgatói üzleti képzéseken vesznek részt az EIT ICT Labs Doctoral Training Centre szervezésében.
- 2013 decemberében 6 ország 10 startup vállalkozásának vezetői vettek részt a BrassTacks startup képzésen az EIT ICT Labs budapesti társult csomópont központjában.
- 2014-ben az EIT ICT Labs Budapest üzletfejlesztési csapattal bővült, nekik köszönhetően az EIT ICT Labs éves partnertalálkozóján Berlinben a SOPRESO-t fejlesztő magyar startup is bemutatkozhatott.
- Az EIT ICT Labs budapesti társult csomópont felel a szervezet nemzetközi kapcsolatépítési programjának európai szintű koordinációjáért. Ennek keretében többek között Mariborba, Kolozsvárra, Prágába, Bukarestbe szervezett programokat az EIT ICT Labs budapesti csapata.
A június 3-i konferencián Dr. Mezey Barna, az Eötvös Loránd Tudományegyetem rektora, Dr. Klinghammer István, felsőoktatási államtitkár, valamint Korányi László, a Nemzeti Innovációs Hivatal elnökhelyettesének köszöntőjét követően 21 előadást hallhattak az érdeklődők. A fejlesztéseket ismertető előadások mellett a kutatók demonstrációk keretében élesben is bemutatták eredményeiket, az érdeklődők pedig a fejlesztések tesztelése mellett a kutatások üzleti hasznosítási lehetőségeit ismertető szekcióülésen is részt vehettek.
Mi az EIT ICT Labs?
Az EIT ICT Labs egyike a három tudás- és innovációs közösségnek, amelyet az EIT, az EU Innovációs és Technológiai Intézete hozott létre 2010-ben. Az EIT ICT Labs tevékenységének középpontjában az informatikai innováció támogatása áll. A szervezetet 7 teljes jogú és két társult csomópont alkotja (egyetemek, kutatóintézetek és ICT vállalatok lokális hálózata, konzorciuma), amelyek célja az oktatási, üzleti és kutatási tevékenység integrációja. Jelenleg Berlin, Eindhoven, Helsinki, London, Párizs, Stockholm és Trento az EIT ICT Labs teljes jogú tagjai. Madrid és Budapest társult tagként működnek közre a szervezet munkájában. Az ELTE-n működő budapesti társult csomópont a hazai informatikai kutatások, ipari partnerek és felsőoktatási programok együttműködését koordinálja.
Az EIT ICT Labs Magyar Nemzeti Társult Csomópont az Eötvös Loránd Tudományegyetem, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem, valamint az Ericsson Magyarország, a Magyar Telekom, a Cisco Systems Magyarország, a Nokia Solutions and Networks Magyarország és a GE Healthcare Magyarország együttműködésével folytatja tevékenységét.
Molnár Bálint
marketing és kommunikációs menedzser
EIT ICT Labs Magyar Nemzeti Társult Csomópont
E-mail: balint.molnar[kukac]ictlabs.elte.hu
Tel.: +36 30 458 7240
www.ictlabs.elte.hu / www.eitictlabs.eu