Osztályfőnökök Országos Szakmai Egyesülete
2010. április 9. péntek, 4:59

Élmény és öröm a nevelés szolgálatában

Egyesületünknek több éves munkakapcsolata van a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetségével. Csaknem egy évtizede kapunk rendszeresen felkéréseket az éves nyári akadémiákon való közreműködésre, a felvidéki magyar osztályfőnököknek szóló képzések, tréningek tartására. Az elmúlt év komplex pedagógus továbbképzéséről honlapunkon is részletesen beszámoltunk.

A 2009-es rozsnyói közoktatási konferencián műhelyfoglalkozás vezetésére kérték fel elnökségünk tagját, Földes Petrát, aki „Élmény és öröm a nevelés szolgálatában” címmel tartott workshopot a nagyszabású rendezvényen. Juhász Edit szekciótitkár beszámolója alapján adunk hírt a sikeres minitréningről.

A meghirdetett témakör nagy érdeklődést keltett, a vártnál sokkal többen vettek részt a szekcióban. A csoportvezető képes volt a közel 50 főnyi, véletlenszerűen összeverődő társaságot a viszonylag rövid idő alatt összehangolt és tevékeny csapattá alakítani.

A foglalkozás a reflexgyakorlatokkal indult, amelyek révén a résztvevők megtapasztalhatták az ujj-, a kéz- és a testmozgás gátlásokat oldó hatását. A tréning során a résztvevők megélhették a csoportfejlődés különböző fázisait, megtapasztalhatták a csoportfejlődés folyamatát. Érzékelhették, hogy ez a folyamat még „laboratóriumi helyzetben” sem feszültségmentes, és tudatosodhatott bennük, hogy a konfliktussal terhelt szakaszban nem tanácsos versenyszerű feladatokat adni, versenyszerű játékokat kezdeményezni. Amikor a csoport az alkotói fázisba ér, természetesen megengedett a verseny, hiszen ekkor a csoport tagjai már képesek meghatározni és kiküszöbölni a közös tevékenységet zavaró tényezőket.

Az egyes gyakorlatokat követően mindig sor került a közös stratégia megvitatására, valamint a feladat során felmerülő segítő és gátló tényezők számbavételére. A csoport közös céljává vált, hogy a gyakorlati feladatok végzése minél hatékonyabb, a felmerülő problémák kezelése minél optimálisabb legyen.

A foglalkozás lényeges eleme volt annak a megtapasztalása, hogy a különböző tevékenységek során kinek milyen szerep jut, illetve ki milyen szerepre vállalkozik a csoportban: megfigyelőként, alkalmazkodóként, rendszerezőként, segítőként, esetleg vezetőként–irányítóként járul hozzá a közös feladat megoldásához.

A résztvevők megélhették, mennyire fontos, hogy az ember minden pozícióban kipróbálhassa önmagát, és hogy a gyakorlatoknál minden egyes csoporttagnak legyen helye, feladata, senki se szoruljon ki a tevékenységből.

Lényeges tanulságok fogalmazódtak meg az értékeléssel kapcsolatban is. Szó esett – többek között – arról, hogy általában komplex értékelésre kell törekedni. Mindig azt emeljük ki, amit az értékelt személy (legyen az akár gyerek, akár felnőtt) tud, és ne az kapjon hangsúlyt, amiben gyenge, sikertelen, amit nem képes megfelelő szinten elvégezni.

Nem szabad hatalmi pozícióból értékelni! Ebből a státusból például a „miért?” kérdés nem őszinte érdeklődést, hanem számon kérő, felelősségre vonó szándékot sugall. Az értékelés fejlesztő hatásának elengedhetetlen feltétele, hogy általa pozitív érzelmi állapotba kerüljön az érintett.

A tréningen részt vevő pedagógusok néhány órára kísérletező, játékos, kreativitást igénylő diákokká váltak. A játék felszabadította őket, örömöt és vidámságot hozott az életükbe. A foglalkozás során olyan helyzeteket kellett létrehozniuk, amelyek révén sikerült továbbgondolásra érdemes tapasztalatokat szerezniük. Ezúttal nem könyvekből, hanem saját élményekből tanulhattak meg olyan dolgokat, amelyeket iskolai munkájukban hasznosíthatnak.

Juhász Edit a foglalkozás legfontosabb üzenetének közvetítésére Márai Sándor az emberi jellemről szóló egyik idézetét érezte találónak:

„A legérdekesebb tünemény, mellyel az emberi életben találkozhatunk, az emberi jellem. Semmi nem olyan érdekes, meglepő, kiszámíthatatlan, mint a folyamat, melynek során egy ember elárulja jellembeli sajátságait. Bármit mutat is a világ: tájakat és természeti csodákat, a földi flóra és fauna beláthatatlan változatait, semmi nem olyan sajátos, mint egy-egy ember jelleme. Mikor érdeklődésünk eljut a világ dolgainak szemlélése közben az emberi jellem ismeretéhez, egyszerre úgy érezzük, ez volt igazi feladatunk az életben. Minden más, amit megismertünk, csak ismereteinket gazdagította. De lelkünk csak a jellemek ismeretétől lesz gazdagabb. Mert ez a legközvetlenebb emberi tapasztalás, igen, a jellem maga az ember.
S mert a jellem maga az ember, hasztalan iparkodunk eltitkolni azt: jellemét éppen olyan kevéssé rejtegetheti az ember, mint ahogy testi lényét sem tudja elrejteni semmiféle ködsapka. Ideig-óráig viselhetünk az életben álszakállt és álruhákat, de egy pillanatban lehull rólunk minden jelmez és megmutatkozik a valóság. Egy mozdulat, egy szó, egy cselekedet végül is elárulja igazi jellemünket: az álarcosbál csak alkalmi lehet. S a találkozás egy jellem valódi sajátságaival a legnagyobb élmény, melyben részünk lehet.”

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Vissza
Sajtófigyelő
2023.11.21.
A pályakezdő pedagógusok mellett áll Balatoni Katalin
Maga is átélte, milyen érzés kezdő pedagógusnak lenni, ezért jól ismeri a pálya nehézségeit – jelentette ki a lapunknak adott interjúban Balatoni Katalin, a Belügyminisztérium köznevel...
(Forrás: Magyar Nemzet)
--
2023.11.21.
Plakátkampányt indít a kormány az iskolákban
A védelem online is megillet! Kérdezz, szólj, jelezz! - ezek a legfontosabb üzenetei azoknak az iskolai plakátoknak, amelyeket a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) jogsegélyszolg...
(Forrás: Eduline)
--
2023.11.21.
Státusztörvény: nem taníthatnak óraadóként tovább a felmondó pedagógusok?
Szeptember 29-ig kellett nyilatkozniuk a pedagógusoknak, hogy elfogadják-e a státusztörvény alapján írt munkaszerződésüket. Rétvári Bence államtitkár úgy nyilatkozott, hogy 1205 pedagó...
(Forrás: Eduline)
--
2023.07.17.
Oszkó Péter: Nagyon nagy bajban vagyunk, ha saját pedagógusaink bérét sem tudjuk kifizetni
ZÁMOMRA A LEGBOSSZANTÓBB ÁLLÍTÁS, HOGY A SAJÁT OKTATÁSI RENDSZERÜNK FOLYAMATOS MŰKÖDÉSI KÖLTSÉGÉNEK FINANSZÍROZÁSÁHOZ UNIÓS ADÓFIZETŐK PÉNZÉRE VAN SZÜKSÉGÜNK, miközben vannak...
(Forrás: Index)
--
2023.07.15.
Ilyen se volt még: 171 oktató állt ki a Zeneakadémia autonómiájáért
Alulírott előadó- és alkotóművészek, kutatók és zenepedagógusok, mint a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem oktatói az alábbi közleményt kívánjuk a közvélemény és a fenntartó Kultur...
(Forrás: Index)
--
2023.07.15.
„Egy mérhetetlenül szelektív törzsi társadalom öngyilkos reflexiója saját magára” – Lannert Judit oktatáskutató a státusztörvényről
Miért beszél mindenki tanárhiányról, amikor átlagosan tíz általános iskolás gyerek jut egy pedagógusra? Mi a tanárok és mi a megrendelő, a lakosság felelőssége a magyar oktatás szétes...
(Forrás: szabadeuropa.hu)
Címkék
agresszió civilek család digitális nemzedék együttműködés erkölcs esélyegyenlőség esélyek felelősség film filmklub generációk gyerekek gyermekvédelem hátrányos helyzet IKT integráció irodalmi mű feldolgozása iskola iskola és társadalom kapcsolatok kommunikáció konferencia konfliktuskezelés kreativitás kutatás könyvajánló közösség módszerek OFOE oktatás oktatáspolitika osztályfőnöki szerep pedagógia pedagógus pedagógusok pályázat rendezvény szabályok szakmai szervezet szülő szülők tanulás tanár-diák kapcsolat tehetséggondozás társadalom történelem verseny virtuális kongresszus ünnep