Osztályfőnökök Országos Szakmai Egyesülete
2011. május 23. hétfő, 6:06

És akkor bezárták a Janikovszky iskolát (is)

A Janikovszky Általános Iskola és Gimnázium bezárásának története nem egyedi, hiszen az egész országban napirenden vannak a tüntetések, tiltakozások az önkormányzatok hasonló döntései ellen. Bosszú, megtorlás, anyagi érdekeltség, szakmai szempontok figyelmen kívül hagyása, visszaélés a politikai hatalommal – hangzanak sorra a vádak, miközben nem igazán tudjuk, legfeljebb sejtjük, hogy mi lehet egy-egy hasonló esemény pontos indítéka.

Persze folyamatosan lehet hivatkozni a demográfiai hullámvölgyre, a gazdasági válsággal együtt járó megszorításokra, az önkormányzatok sanyarú helyzetére, de higgadt, tárgyilagos esetismertetést még nem olvastam egyetlen iskolabezárásról sem.

A Janikovszky iskoláról megjelent sajtóhírek esetében is az indulatok diktálnak, felmerül a politikai indíték megalapozottnak látszó (hangfelvétellel igazolt) gyanúja. Az egyik publicisztikában az is megfogalmazódik, hogy a zajongás itt azért feltűnőbb, mint a többi hasonló sorsú iskola esetében, mert jobb a szülők érdekérvényesítő potenciálja, sikeresebben képesek eladni magukat a médiában.

Egyedül Lannert Juditnak a Kölöknet portálon megjelent írása próbál mérlegelésre, szakmai érveket is felsorakoztató párbeszédre serkenteni. (Legalábbis én nem találtam más ilyen szándékú és hangvételű írást.) Persze az ő okos érvei is pusztába kiáltott szavakként funkcionálnak, hiszen bár sokan „lájkolták” a tanulmányt, érdemi hozzászólás alig érkezett hozzá. Az érintett szülők általa is méltányolt civil kurázsija azóta sem hagyott alább, a szülői szervezetek petíciót adtak közre, aláírásokat gyűjtenek, iskolabezárási moratóriumot követelnek.

Közben meg sorra szűnnek meg, szerveződnek át nevelési és oktatási intézmények az ország egész területén.

Íme a Janikovszky iskola története a megjelent sajtóhírek tükrében

2007. február 15.

Befejeződött a VII. kerületi Janikovszky Éva Művészeti Általános Iskola felújítása – mondta el az InfoRádióban Varga Márta, az iskola igazgatója. Hozzátette: nem tart attól, hogy a most renovált és átalakított iskolát létszámcsökkenés miatt bezárnák. (Inforádió)

2008. június 2.

Budapest központjában, a VII. kerületben lévő Janikovszky Éva Általános Iskola és Gimnázium is elnyerte az ökoiskola címet. Az ökoiskola abban különbözik az átlagos iskolától, hogy elkötelezett a környezettudatosság és a fenntarthatóság iránt. (Hírextra)

2011. január 19.

Aláírásgyűjtéssel tiltakoznak a civilek az egyik VII. kerületi gimnázium megszüntetése ellen. A Janikovszky Éva Általános Iskola és Gimnáziumban jövőre már nem indulna 9. évfolyam, így kifutó rendszerben számolnák fel a középfokú oktatást. A kezdeményezők azt kifogásolják, hogy a döntést nem előzte meg semmilyen szakmai egyeztetés. (Népszava)

2011. április 27.

Az általános iskolai beiratkozási időszak után, alig egy hete döntött úgy a VII. kerületi önkormányzat, hogy szeptembertől megszünteti a Janikovszky Éva Általános Iskolát és Gimnáziumot. A szülők egyre dühösebbek, sokak szerint a kerületi képviselők egy alapítványi középiskolának akarják átjátszani az intézmény Rottenbiller utcai épületet.

Mind a tanárokat, mind a szülőket megdöbbentette a hír, hogy a kerület egyik legnépszerűbb oktatási intézményét – Erzsébetváros egyetlen tehetségpontként regisztrált iskoláját – be akarják zárni. Április 26-án a szülői szervezet tájékoztatót tartott, amelyen többen hangot adtak felháborodásuknak, nem értik, miért éppen egy jól működő intézményt szüntetnek meg.

Bár végleges döntés még nem született, a szülők attól tartanak, hogy ha tényleg bezárják az iskolát, nem tudják majd hasonló színvonalú intézményben elhelyezni a gyerekeiket. A felvételi időszak véget ért, a szeptemberben induló osztályok a legtöbb iskolában már beteltek. „Két hete írattam be a gyereket, jövőre lenne elsős. Erre tegnap közlik, hogy megszűnik az iskola. Nem akarom, hogy a Barossba járjon, annyira nem vonz az a hely, hogy még a nyílt napokra se mentem el. Úgyhogy most mehetek más iskolákba kuncsorogni, hogy valahova felvegyék” – mondja az egyik szülő. (Eduline)

2011. április 29.

Elérhetetlenné vált a bezáratása ellen hétfőn demonstrációt szervező Janikovszky Éva Általános Iskola és Gimnázium honlapja. Az önkormányzat csak a beiratkozás után értesítette szándékairól az iskolavezetést.

A 400 gyereket befogadó Janikovszy iskola igazgatója egy április 20-i levélből értesült az önkormányzat bezáratási szándékáról. Ekkor már túl voltak a leendő elsősök beíratásán és a gimnáziumi felvételiken. A szülőket és a diákokat egyaránt sokkolta a bezáratás híre. Az önkormányzat döntését még érthetetlenebbé teszi, hogy az épületet néhány éve újították fel. Bár többen éppen ebben vélik felfedezni a bezáratás okát. Szerintük éppen a csillogó-villogó épületre vetett szemet egy Fidesz közeli alapítványi középiskola. (Népszabadság)

2011. május 9.

Magyarországon már hosszú évek óta nem igazán hírértékű, ha bezárnak, összevonnak iskolákat, sőt még az sem, ha ezt vitatható módon teszik. A Janikovszkyba járó gyerekek szülei azonban példát mutattak, hogyan lehet az önkormányzati kommunikáció elégtelenségéből adódó helyzeti előnyt kihasználni, és valódi ügyet csinálni a „rutinszerű” bezáratásból. Az elmúlt négy hónap alatt számos intézmény jutott hasonló sorsra az ország különböző pontjain: nemcsak kis somogyi falvakban, hanem nagy megyeszékhelyeken is, például Békéscsabán vagy Debrecenben. Hallottunk ezekről? Nem. Tüntetéseket néhány helyen ugyan szerveztek, de ezeken alig párszázan vettek részt, és legfeljebb a helyi média ingerküszöbét lépték át.

A Janikovszky esete azonban más, mégpedig a szülők, illetve a pedagógusok hozzáállása miatt. Megmutatták, milyen ereje lehet annak, ha egy iskola használni tudja a médiát: ugyan minden előjel nélkül érkezett április 20-án a levél a bezáratásról, a tavaszi szünet ellenére szinte már azonnal szervezték is a tüntetést, különböző fórumokon szólaltak fel és folyamatosan keresték a kapcsolatot a sajtóval. Még az iskola weboldalának leállásáról is több helyen cikket írtak, a tüntetésekről pedig még videók is készültek. Kétségtelen, a Janikovszky speciális helyzete is hozzájárult ehhez: az iskola jó híre, a névadó ismertsége, az, hogy egy szülő megfogalmazása szerint sok értelmiségi család íratta ide gyermekét, vagy éppen a különleges pedagógiai profil. (Komment.hu)

Május 12. (Részletek egy önkormányzati képviselő és az egyik szülő beszélgetésének hangfelvételéből)

„Pont ez volt az egyik nagy probléma, hogy átpolitizálták azt az iskolát. Átpolitizálták, és ilyen véleményeket egy intézményvezető, egy pedagógus a gyerekbe nem sulykolhat bele, hogy most kimegyünk, és tüntetünk, vagy ezt csináljuk, azt csináljuk. De már korábban is voltak vele problémák, nem a tüntetés miatt, hanem a politikai szellem miatt, amit ők beleiktattak a gyerekekbe. Ilyet az iskola, egy pedagógus nem csinálhat.” Erre a szülő megjegyzi, hogy „négy éve jár oda a gyerekem, de én eddig semmi ilyet nem vettem észre, csak azt vettem észre, hogy jól működik”.

„A szocik is egy csomó intézményt bezártak, mindenki leszarta, ez meg hirtelen bekerül a közérdeklődés központjába. (…) És gondoljatok bele, hogy milyen kapcsolatháló van emögött. (…) És mi, hogyha ennek behasalunk, akkor semmilyen döntést a büdös életben nem fogunk tudni keresztülvinni”

Ideális esetben (ha a diákok átmennek) mindegyik tanárt át fogja venni a Baross Gábor Általános Iskola, kivéve a Janikovszky igazgatóját, „neki majd így fel lesz dobva a labda, mert hát ő a munkáltatója ellen fordult, tehát ezt sehol a világon nem tolerálják.” Az iskoláért szervezett tüntetés nem változtatja meg az önkormányzat döntését, mert már döntöttek. (Index)

2011. május 13.

Erzsébetváros önkormányzata áprilisban, az általános iskolai beiratkozás után értesítette a Janikovszky Éva Általános Iskola és Gimnáziumot, hogy júliustól nem működhet tovább önállóan, a diákokat és a tanárokat az eltérő pedagógiai program alapján működő Baross Gábor Általános Iskola veszi át. Az önkormányzat a gyereklétszám csökkentésével magyarázta a döntést, bár a Janikovszky első évfolyamába túljelentkezés volt, ősszel két osztály indulna.

Május 15.

Oktatási törvényt sértettek – reagált az atv-nek a Janikovszky Éva Általános Iskola és Gimnázium Szülői Szervezetének elnöke arra, hogy Erzsébetváros önkormányzata áprilisban értesítette az iskolát, hogy júliustól megszűnne önálló intézményként működni, a diákokat és a tanárokat pedig az eltérő profilú Baross Gábor általános iskola venné át. (Eduline)

Május 13.

Megjelenik az eddigi egyetlen szakmai szempontokat érvényesíteni próbáló írás a szülőknek szóló Kölöknet portálon: Lannert Judit: Kérdések a Janikovszky Éva Általános Iskola esete kapcsán. Íme egy fontos részlet:

„Az önkormányzat racionális érvelését nagyban gyengíti, hogy nem egyeztet, nem informál, nem törekszik kompromisszumra. Ebből adódóan nem is tudja maga mellé állítani a szereplőket és közösen kitalálni egy mindenkinek elfogadható megoldást. Amennyiben a két érintett iskola vezetőjével előzetesen egyeztetnek, feltárva a problémákat, lehetséges, hogy sikerült volna kevésbé viharosan és közös megegyezéssel megoldani a dolgot.

Az egyeztetés valóban hosszadalmasabb és rögösebb út, de ennek hiánya sajnos csak még jobban életre kelti az összeesküvés-elméleteket, és lassan már mindenki ördögöt lát a másikban. Pedig egy őszinte hangvételű kommunikációban a pedagógusok és szülők is átérezhetik az önkormányzat problémáit, és talán hajlandók is lennének valamilyen ésszerű kompromisszumra.

Pozitív fejlemény viszont, hogy a szülők és gyerekek civil kurázsija más iskolákban tanuló tanulók és szüleik érdekérvényesítő kedvét is felcsigázta. Csak bízhatunk abban, hogy ezt a fenntartók nem támadásnak, hanem a közös kommunikációra való felhívásnak tekintik, és valóban elkezdődik egy, a helyi közösséget szolgáló közös okoskodás. Ennek hiányában marad az ellenségeskedés, egymásra mutogatás, erőfitogtatás és a rossz közérzet.”.

Május 14.

A szülői szervezetek petícióban követelik, hogy az önkormányzati fenntartásban lévő óvodák és iskolák átszervezését és megszűntetését a közoktatási törvény elfogadásáig függesszék fel.

Május 20.

Tiltakozók sorfala várta ma reggel a VII. kerületi képviselőket, akik a rendkívüli testületi ülés első napirendi pontjaként tárgyalták a Janikovszky Éva Általános Iskola és Gimnázium jogutód nélküli megszüntetéséről szóló javaslatot. Úgy tűnik, az iskolába járó gyerekek és szüleik utolsó segélykérése éppoly visszhangtalan maradt bennük, mint a korábbi demonstrációk. A képviselők áldásukat adták az iskola megszüntetésére.

Az erzsébetvárosi önkormányzat lapunkhoz eljuttatott közleményében a közoktatási intézményi struktúra átalakításával, illetve a kerület nagyon nehéz anyagi helyzetével indokolta döntését. A képviselők úgy vélték, hogy a jelenlegi helyzetből csak az „elhanyagolt és leépült struktúrák” átalakításán keresztül juthatnak ki. Különösen igaz ez a kerületi iskolaszerkezetre, amely az elmúlt években nem reagált a gyermeklétszám rohamos csökkenésére. A tanulólétszám 10 év alatt majdnem a felére csökkent, 4077-ről 2316-ra, tehát ma 3230 iskolai férőhelyre jelenleg mindössze 2316 gyermek van beíratva.

A kerület működőképességének fenntartása érdekében az önkormányzatnak átgondolt, felelősségteljes döntéseket kell hoznia, át kell szerveznie az intézményhálózatát. Ennek eredményeképpen a jelenlegi öt önálló intézmény átszervezésével négy épületben három iskola kezdi meg működését 2011. július 1-jétől. Ez a gyermekekre nézve semmilyen hátrányt nem jelent, a fenntartó önkormányzat továbbra is magas színvonalú intézményekben gondoskodik az oktatásukról. (Népszabadság)

Május 20.

Az iskola bezárásáról szóló előterjesztést név szerinti szavazással, a Fidesz-KDNP képviselők 11 igen, illetve 4 MSZP-s képviselő nem szavazata mellett fogadta el a testület.
A határozati javaslat értelmében a Rottenbiller utcai iskola esetében a gimnáziumi nevelési, oktatási feladatot átadták a Fővárosi Önkormányzatnak. A döntés nyomán – amelyet a csökkenő tanulói létszámmal indokoltak – a kerületben lévő öt önálló oktatási intézményt úgy szervezik át, hogy négy épületben három iskola folytatja a működést. (Eduline)

SZJ

2 üzenet

  1. Juli szerint:

    Azóta megjelent egy egészen kitűnő írás a Magyar Narancsban Iskolabezárások országszerte – Mintha csak kottából címmel. Már a neten is olvasható:
    http://www.mancs.hu/index.php?gcPage=/public/hirek/hir.php&id=23785

  2. Juli szerint:

    Együtt érzek velük!
    Ugyan ebbe a cipőben jár a 8.ker. Práter iskola.
    Mi sokmindent kiderítettünk ami bibi az ügyben!!
    Még sem figyel senki reánk ! Holvan ORBÁN meg a többi nem tud pártjában rendet tenni! Vagy talán így takarít!!Politika ügyesen kivan találva mint a körhinta!Körbe körbe de senki sem bűnös csak a szegény nép!!Akik felültették őket oda!
    Irígylem édesanyámat és édesapámat hogy Kádárnál nekünk mindezeket nem kellett át élni mint a mi csemetéinknek!

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Vissza
Sajtófigyelő
2023.11.21.
A pályakezdő pedagógusok mellett áll Balatoni Katalin
Maga is átélte, milyen érzés kezdő pedagógusnak lenni, ezért jól ismeri a pálya nehézségeit – jelentette ki a lapunknak adott interjúban Balatoni Katalin, a Belügyminisztérium köznevel...
(Forrás: Magyar Nemzet)
--
2023.11.21.
Plakátkampányt indít a kormány az iskolákban
A védelem online is megillet! Kérdezz, szólj, jelezz! - ezek a legfontosabb üzenetei azoknak az iskolai plakátoknak, amelyeket a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) jogsegélyszolg...
(Forrás: Eduline)
--
2023.11.21.
Státusztörvény: nem taníthatnak óraadóként tovább a felmondó pedagógusok?
Szeptember 29-ig kellett nyilatkozniuk a pedagógusoknak, hogy elfogadják-e a státusztörvény alapján írt munkaszerződésüket. Rétvári Bence államtitkár úgy nyilatkozott, hogy 1205 pedagó...
(Forrás: Eduline)
--
2023.07.17.
Oszkó Péter: Nagyon nagy bajban vagyunk, ha saját pedagógusaink bérét sem tudjuk kifizetni
ZÁMOMRA A LEGBOSSZANTÓBB ÁLLÍTÁS, HOGY A SAJÁT OKTATÁSI RENDSZERÜNK FOLYAMATOS MŰKÖDÉSI KÖLTSÉGÉNEK FINANSZÍROZÁSÁHOZ UNIÓS ADÓFIZETŐK PÉNZÉRE VAN SZÜKSÉGÜNK, miközben vannak...
(Forrás: Index)
--
2023.07.15.
Ilyen se volt még: 171 oktató állt ki a Zeneakadémia autonómiájáért
Alulírott előadó- és alkotóművészek, kutatók és zenepedagógusok, mint a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem oktatói az alábbi közleményt kívánjuk a közvélemény és a fenntartó Kultur...
(Forrás: Index)
--
2023.07.15.
„Egy mérhetetlenül szelektív törzsi társadalom öngyilkos reflexiója saját magára” – Lannert Judit oktatáskutató a státusztörvényről
Miért beszél mindenki tanárhiányról, amikor átlagosan tíz általános iskolás gyerek jut egy pedagógusra? Mi a tanárok és mi a megrendelő, a lakosság felelőssége a magyar oktatás szétes...
(Forrás: szabadeuropa.hu)
Címkék
agresszió civilek család digitális nemzedék együttműködés erkölcs esélyegyenlőség esélyek felelősség film filmklub generációk gyerekek gyermekvédelem hátrányos helyzet IKT integráció irodalmi mű feldolgozása iskola iskola és társadalom kapcsolatok kommunikáció konferencia konfliktuskezelés kreativitás kutatás könyvajánló közösség módszerek OFOE oktatás oktatáspolitika osztályfőnöki szerep pedagógia pedagógus pedagógusok pályázat rendezvény szabályok szakmai szervezet szülő szülők tanulás tanár-diák kapcsolat tehetséggondozás társadalom történelem verseny virtuális kongresszus ünnep