2015. szeptember 3. csütörtök, 21:46
SOHA TÖBBÉ DOGA!
Játék és fejlesztés – kettő az egyben!
Így kezdődött
„Soha többé dogát, csak ilyen feladatokat” – hangzott a diákok felkiáltása. A Soha többé doga! egy olyan fejlesztő munkafüzeteket tartalmazó kiadványcsalád, amely az általános iskola felső tagozatosainak nyújt segítséget. Egy új módszer, amely a tanulásban akadályozottak számára mentőmellényként szolgálhat. A kiadványt bárki használhatja gyakorlás céljából, de megálmodói első sorban azért hozták létre, hogy a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekek segítséget kapjanak. A másik célcsoport a fejlesztést végző pedagógusok, hiszen a felsős korosztály számára igen kevés olyan kiadvány található, amely közvetlenül segít a fejlesztés megvalósításában. A használók köre már jelenleg is igen széles.
A kiinduló kérdés az volt, hogy hogyan lehetne a diákok figyelmét lekötni, fejlesztést véghezvinni, és a tananyagot is megtanítani egyszerre. Ekkor pattant ki Szelekovszky Noémi fejéből az ötlet, hogy a fejlesztést a tananyaggal kapcsoljuk össze, ne pedig olyan szöveggel, amely érdekes ugyan a diák számára, de rabolja a játékra szánható időt. Azzal hogy a fejlesztés alatt ismerkedik a tananyaggal: hallja, olvassa, az már nem lesz ismeretlen számára a tanulás során. Az ötlet megvalósítása során csatlakoztak Noémihez Zsótér Zsuzsanna és Rideg András, szintén gyakorló pedagógusok, és ma már hármasban fejlesztik tovább az alapötletet.
Munkafüzetek
A segédanyagok a NAT-ra épülnek, így nincs szerepe annak, hogy melyik tankönyvcsaládot is használja a nebuló. A feladatok a vizuális és auditív percepció szabályainak megfelelően épülnek fel: differenciálás, rész-egész, alak-háttér, memória, fonológiai kódolás stb.
Az eddig megjelent kiadványok (Történelem 5, Természetismeret 6., Kémia 7.,Kémia 8., Földrajz-biológia 7. és Földrajz-biológia 8.) mellé hamarosan érkezik a Fizika 7-8. és a szerzők történelemből illetve magyarból is tervezik a folytatást. A tananyagrészek rövidített, összefoglalt szövegei után a fejlesztő feladatok játékos formában segítik a munkát, illetve az egységeket pedig tanulás-módszertani útmutatás zárja.
Tanulást segítő táblajátékok
A játékos formára nagy hangsúlyt fektettek a segédanyag készítői, és ennek megfelelően olyan tanulást segítő társasjátékokat hoztak létre, amelyekkel a szó szoros értelmében játék a tanulás. A természetes anyagokból készült eszközöket használva észre sem veszi a gyermek, hogy miközben szórakozik, egyúttal tanul is. A játékok – mivel társasjátékokról beszélünk a konfliktuskezeléssel és az együttműködéssel kapcsolatos kompetenciákat is erősítik. A munkafüzetekhez hasonlóan ezek a játékok (Mengyelejev paripái, Tornádó a térképen, Mesélő kockák, Vegyületek támadása) is csak a első hírnökei a bővülő családnak.
Mivel nyitunk a digitális világ felé is, reméljük, hogy nemsokára elektronikus eszközökön is találkozhatunk a számunkra oly kedves felkiáltással: Soha többé doga!
Szeretnénk, ha az általunk készített segédanyagok minél több helyre eljutnának, és minél több diáktól lehetne hallani a fenti felkiáltást.
Elérhetőségek
Az érdeklődő tantestületek, munkacsoportok számára szívesen bemutatjuk munkánk eredményét.
Részletesebb tájékoztatást ide kattintva lehet találni.
E-mail: sohatobbedoga@gmail.com
A munkacsoport tagjainak bemutatkozása
Szelekovszky Noémi vagyok, 1992-ben kezdtem a pályámat. Négy gyermekem van. 2011-ben lehetőségem nyílt az ELTE fejlesztőpedagógus képzésében részt venni, és hamar rájöttem, hogy jó helyen vagyok. A képzés alatt a Jó Isten is segített, hiszen az iskolánkban felső tagozatos gyerekek fejlesztését kaptam meg. Így a tanultakat „még melegében” volt alkalmam kipróbálni. Menetközben derült ki számomra, hogy míg az ovisoknak, alsó tagozatosoknak rengeteg fejlesztő feladatlap, munkafüzet stb. létezik a piacon, addig a felső tagozatos gyerekeknek alig vagy nincs is. Pedig szükség van rá, hiszen a tanulási zavarok nem múlnak el varázsütésre negyedik osztály után. Fontos továbbfejleszteni és segíteni a gyerekeket. Fontos továbbra is a többcsatornás fejlesztés. A fejlesztésre hozzám kerülő gyerekeknek a tananyag pótlása is feladatuk volt. A kollégák ugyanis a fejlesztő órákra elengedték a gyerekeket, de kérték, hogy az órai anyagot is pótoljuk. Ez nagyon nehéz 45 perc alatt, ennyi minden nem fér bele egy órába. Mit kellene kitalálnom? Ezt a feladatot meg kell oldani, de hogyan? Majd jött egy „isteni szikra”, készítsem el a tananyag rövidített, érthető változatát, és ehhez készítsem el a vizuális és auditív percepciót fejlesztő feladatokat. Elkészítettem az első feladatlapokat. A gyerekeknél nagyon nagy sikert arattam velük, kérték, hogy a következő órán is ilyet csináljunk. Így kezdődött, majd szerencsémre egy nagyszerű kolléga állt mellém, aki támogatta az ötletemet, majd segítőm lett. A közös munkánkat később még egy kolléga kezdte támogatni és segíteni. Reméljük, hogy minél több gyereknek tudunk segíteni, sikerélményt nyújtani és a tanulást meg szerettetni.
Rideg András vagyok. Középiskolai éveim után több szakmát is tanultam, de a tanításról álmodtam mindvégig. Amíg a Szegedi Tudományegyetemen végeztem tanulmányaimat, lehetőségem nyílt ösztöndíjasként halmozottan hátrányos helyzetű fiatalok mentorálására. Ekkor láttam bele mit lehet elérni a lemaradó gyermekeknél egy egyéni vagy kiscsoportos fejlesztés/foglalkozás alkalmával. Később részt vettem a Hódmezővásárhelyi Hóvirág Tanoda kialakításában és működésében, ahol szintén hasonló képességű középiskolásokkal foglalkoztam. Az egyetem elvégzése után egy Montessori alapokon nyugvó kis osztálylétszámú iskolában kezdtem tanítani, ahova tanulási és magatartási nehézségekkel küzdő fiatalok jártak. Ma már egy községi iskola felső tagozatos diákjait tanítom, ahol az évek során szerzett tapasztalatokat kamatoztatom. Itt is azzal szembesültem, hogy a differenciálás feladata milyen nehéz és sokszor szinte megvalósíthatatlan. Nagyon megkönnyíti a munkát egy jól elkészített feladatlap, amely során a diák észrevétlenül tanulja a tananyagot, miközben jól szórakozik és sikerélménye van. Szerencsére megismerkedtem szerzőtársaimmal, akikkel élmény a munkafüzettel való munka, és bátran meríthetek erőt belőlük.
Zsótér Zsuzsanna vagyok. 1987-ben végeztem a Jászberényi Tanítóképző Főiskolán tanító szakon, s azóta Erdőkertesen dolgozom. 3 gyermek édesanyja vagyok. Alsó tagozatos gyerekekkel foglalkozom, de az utóbbi időben betekintést nyertem a felső tagozatos gyermekek lemaradásaiba. Valóban 4. osztályig a fejlesztés megoldott, mind a pedagógusok, mind a piacon fellelhető munkafüzetek formájában. A felsős fejlesztő pedagógusok pedig magukra vannak utalva. Ezért nagyon örültem a lehetőségnek, hogy a munkafüzetek elkészítésében szerepet vállalhattok.