Osztályfőnökök Országos Szakmai Egyesülete
2018. december 12. szerda, 19:54

Tájékoztató a Nézőművészeti Kft társadalmi célú ifjúsági színházi előadásairól

A Nézőművészeti Kft. megalakulása óta (2009) nagy hangsúlyt fektet az iskolaszinházi előadások létrehozására, melyek különböző – az ifjúság fejlődése szempontjából fontos- témákat ölelnek fel.

Az elsőként bemutatott A gyáva című, drogprevenciós szándékkal létrehozott előadást 2011-ben mutatta be a társulat és még ebben az évben elnyerte a VI. Gyermek- és Ifjúsági Színházi Szemle fődíját, valamint a 2012-es ASSITEJ Gyermek- és Ifjúsági Színházi Biennálé legjobb ifjúsági előadásnak járó Üveghegy-díját. Az előadáson, mely egy kábítószeres fiú történetét dolgozza fel, minden egyes alkalommal egy szociológus- addiktológus szakember is részt vesz, és beszélget a diákokkal a látottakról. Idén immáron 8. éve, több, mint 350 alkalommal kerül bemutatásra a produkció.

A második tantermi produkció 2012-ben, az esélyegyenlőségről való párbeszéd jegyében került bemutatásra Vakság cimmel. És több mint 100 előadás után, a színésznő külföldre költözése miatt, került csak le a társulat repertoárjáról.

2013-ban egy rendhagyó irodalomóra szándékával mutatta be a társulat Ady/Petőfi cimű előadását. Az előadás nem szokványos előadói stílusban és személyességgel kísérli meg közelhozni nagyjaink hétköznapi problémáit, családi életét, örömeit és bánatait. Megmutatni, hogy bizony-bizony ők is “csak” hús-vér emberek voltak. Beszélgessünk arról, mi van a verseken, költeményeken túl! Mi az, ami közös a most hallgató, olvasó diákban és a 200 évvel korábban élt “nemzeti hősben”? Korabeli dokumentumokat, naplókat, leveleket és természetesen magukat a műveket (verset és prózát egyaránt) felhasználva emberi közelségbe hozva, talán személyesebb viszony és összetettebb kép alakulhat ki a diákokban róluk, és talán a művekre is másképpen néznek majd. Az előadás 2014-ben elnyerte a 7. Gyermek-és Ifjúsági Színházi Szemle különdíját valamint a 2014-es ASSITEJ Gyermek- és Ifjúsági Színházi Biennálé legjobb ifjúsági előadásnak járó Üveghegy-díját.

2014-ben bemutatott T avagy közérzetjáték cimű produkció egy útkereső tinédzser kételyeit és vivódását próbálja meg bemutatni és a motivációhiány okait boncolgatni. Főhősünk bármelyikünk lehet, és mégis valaki. Egyedi és átlagos. Ahogy a problémái is azok. Egy huszonéves srác mesél az életéről, s közben fel-fel tűnnek a környezetéből, kapcsolataiból villanások: kapaszkodások, vonzódások és taszítások.

Miként vagyunk képesek fogódzót találni ebben az őrült centrifugális körforgásban? Honnan tudhatjuk meg, mit is akarunk igazából kezdeni önmagunkkal?- Ilyen és ehhez hasonló kérdésekre keresi a választ az előadás főhőse és a pszichológus szakértővel lévő feldolgozó beszélgetés során a néző diákok is.

A kézmosás fontosságáról cimű előadást 2015-ben, a Semmeilweis-évhez kapcsolódva mutatta be a Nézőművészeti Kft. Ma már közismert tény, hogy a kórházi eredetű fertőzések megelőzésében a kéz megfelelő fertőtlenítésének kiemelkedő szerepe van. Rohanó világunkban egyre jobban megfeledkezünk a kézmosásról, pedig általa számos betegség megelőzhető lenne. Az előadás a kézmosás higiéniai szerepének hangsúlyozása mellett, olyan témákat is érint, mint kórokozóktól való fóbia és egyéb fóbiák, a mértékletesség/mértéktartás kettősége, az emberi érintkezések (fizikai és lelki aspektusainak) különböző megnyilvánulásai.

A következő ifjúsági előadásunk a sorban, a családon belüli erőszak tabusitott témáját körüljáró 2016-ban bemutatott Soha senkinek cimű produkció. Egy kortárs német regény Beate Teresa Hanika: Soha senkinek című művéből inspirálódva, egy dokumentalista hitelességű előadás létrehozása volt az alkotók szándéka. Egy a nagyapja zaklatásnak kitett lány történetét látjuk, aki a családjára nem számíthat, és ezért egyedül kell feldolgoznia a vele történteket. Miként lehet túllépni egy ilyen erős gyermekkori traumán? Miért fontosabb a látszat megőrzése, mint egy gyermek őszintén fájdalmas segélykiáltása? Hogyan válhat egészséges felnőtté, egy gyermekként mély traumát átélt kislány? – kérdezi a pszichológus szakértő a diákokat az előadás utáni beszélgetés során. Az előadás főszereplője, Simkó Katalin a 2016-os Gyermek és Ifjúsági Színházi Biennálén Keleti István-díjat kapott az előadásban nyújtott alakításáért.

Legújabb ifjúsági bemutatónk, ugyancsak egy kortárs regény színpadi adaptációja, mely az iskolai zaklatás kérdéskörét, bántalmazó-bántalmazott viszonyát, és a jelenség mögött rejlő okokat próbálja körbejárni. Eve Ainsworth, angol írónő 7 nap című regénye hitelesen mutatja be a zaklatás dinamikáját, a tradicionális és a cyber bullying pszichológiai hátterét, a szereplők jellemvonásait, az okokat és a következményeket, valamint az agresszió megszüntetésének lehetséges módját. Különösen alkalmas anyag a diákokkal való munkára, az intellektuális és érzelmi megértés, az empátia növelésére, és a „nem vagy egyedül”, „nem tabu” , „beszélj róla” , „ne hagyd, hogy így legyen – ne legyél kívülálló” üzenetek átadására.

Talán ebből az összefoglalóból is látszik, hogy társulatunk életében fontos szerepet játszik a fiatalokkal való folyamatos kommunikáció, melyben a pedagógusoknak is igen nagy szerepe van. Elsősorban általuk, az ő nyitottságuk révén juthatunk el ugyanis az iskolákba, és velük együttműködve tudunk páreszédet generálni ezekről a fontos témákról.

Végezetül álljon itt egy olyan gimnázium tanárának visszajelzése, ahol a diákok egyenként adtak be a zsebpénzükből egy jelképes összeget, azért hogy meghívhassák a produkciót iskolájukba:

A gyáva című előadást ajánlom minden középiskolás diáknak, s azokat a kollégáimat, akik hisznek a színház nevelő erejében, és tenni akarnak tanítványaik lelki fejlődéséért még többet, arra biztatom, szervezzék meg, hogy iskolájukba kerüljön ez a 60 perces megrázó, de tanulságos történet.” (Szurmik Zoltán, drámatanár, Szentes, Horváth Mihály Gimnázium)

Az előadásokat középiskolákban, 14 éves kor felett, egy átlagos osztályteremben egyszerre 60- 80 diák tekintheti meg.

1 előadás ára, mely a művészek és az szakember megbízási díját is tartalmazza: 100.000Ft+Áfa. (vidéki előadások esetén plusz 1 személygépkocsi útiköltsége).

Tájékoztatást az előadások iskolába történő meghívásáról és feltételeiről a www.nezomuveszeti.hu oldalon, vagy az alábbi email címen: esztergyulay@gmail.com vagy telefonszámon: (30) 267-85-39 kaphatnak.

Gyulay Eszter
Nézőművészeti Kft
Művészeti vezető

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Vissza
Sajtófigyelő
2023.11.21.
A pályakezdő pedagógusok mellett áll Balatoni Katalin
Maga is átélte, milyen érzés kezdő pedagógusnak lenni, ezért jól ismeri a pálya nehézségeit – jelentette ki a lapunknak adott interjúban Balatoni Katalin, a Belügyminisztérium köznevel...
(Forrás: Magyar Nemzet)
--
2023.11.21.
Plakátkampányt indít a kormány az iskolákban
A védelem online is megillet! Kérdezz, szólj, jelezz! - ezek a legfontosabb üzenetei azoknak az iskolai plakátoknak, amelyeket a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) jogsegélyszolg...
(Forrás: Eduline)
--
2023.11.21.
Státusztörvény: nem taníthatnak óraadóként tovább a felmondó pedagógusok?
Szeptember 29-ig kellett nyilatkozniuk a pedagógusoknak, hogy elfogadják-e a státusztörvény alapján írt munkaszerződésüket. Rétvári Bence államtitkár úgy nyilatkozott, hogy 1205 pedagó...
(Forrás: Eduline)
--
2023.07.17.
Oszkó Péter: Nagyon nagy bajban vagyunk, ha saját pedagógusaink bérét sem tudjuk kifizetni
ZÁMOMRA A LEGBOSSZANTÓBB ÁLLÍTÁS, HOGY A SAJÁT OKTATÁSI RENDSZERÜNK FOLYAMATOS MŰKÖDÉSI KÖLTSÉGÉNEK FINANSZÍROZÁSÁHOZ UNIÓS ADÓFIZETŐK PÉNZÉRE VAN SZÜKSÉGÜNK, miközben vannak...
(Forrás: Index)
--
2023.07.15.
Ilyen se volt még: 171 oktató állt ki a Zeneakadémia autonómiájáért
Alulírott előadó- és alkotóművészek, kutatók és zenepedagógusok, mint a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem oktatói az alábbi közleményt kívánjuk a közvélemény és a fenntartó Kultur...
(Forrás: Index)
--
2023.07.15.
„Egy mérhetetlenül szelektív törzsi társadalom öngyilkos reflexiója saját magára” – Lannert Judit oktatáskutató a státusztörvényről
Miért beszél mindenki tanárhiányról, amikor átlagosan tíz általános iskolás gyerek jut egy pedagógusra? Mi a tanárok és mi a megrendelő, a lakosság felelőssége a magyar oktatás szétes...
(Forrás: szabadeuropa.hu)
Címkék
agresszió civilek család digitális nemzedék együttműködés erkölcs esélyegyenlőség esélyek felelősség film filmklub generációk gyerekek gyermekvédelem hátrányos helyzet IKT integráció irodalmi mű feldolgozása iskola iskola és társadalom kapcsolatok kommunikáció konferencia konfliktuskezelés kreativitás kutatás könyvajánló közösség módszerek OFOE oktatás oktatáspolitika osztályfőnöki szerep pedagógia pedagógus pedagógusok pályázat rendezvény szabályok szakmai szervezet szülő szülők tanulás tanár-diák kapcsolat tehetséggondozás társadalom történelem verseny virtuális kongresszus ünnep