2018. december 12. szerda, 19:54
Tájékoztató a Nézőművészeti Kft társadalmi célú ifjúsági színházi előadásairól
A Nézőművészeti Kft. megalakulása óta (2009) nagy hangsúlyt fektet az iskolaszinházi előadások létrehozására, melyek különböző – az ifjúság fejlődése szempontjából fontos- témákat ölelnek fel.
Az elsőként bemutatott A gyáva című, drogprevenciós szándékkal létrehozott előadást 2011-ben mutatta be a társulat és még ebben az évben elnyerte a VI. Gyermek- és Ifjúsági Színházi Szemle fődíját, valamint a 2012-es ASSITEJ Gyermek- és Ifjúsági Színházi Biennálé legjobb ifjúsági előadásnak járó Üveghegy-díját. Az előadáson, mely egy kábítószeres fiú történetét dolgozza fel, minden egyes alkalommal egy szociológus- addiktológus szakember is részt vesz, és beszélget a diákokkal a látottakról. Idén immáron 8. éve, több, mint 350 alkalommal kerül bemutatásra a produkció.
A második tantermi produkció 2012-ben, az esélyegyenlőségről való párbeszéd jegyében került bemutatásra Vakság cimmel. És több mint 100 előadás után, a színésznő külföldre költözése miatt, került csak le a társulat repertoárjáról.
2013-ban egy rendhagyó irodalomóra szándékával mutatta be a társulat Ady/Petőfi cimű előadását. Az előadás nem szokványos előadói stílusban és személyességgel kísérli meg közelhozni nagyjaink hétköznapi problémáit, családi életét, örömeit és bánatait. Megmutatni, hogy bizony-bizony ők is “csak” hús-vér emberek voltak. Beszélgessünk arról, mi van a verseken, költeményeken túl! Mi az, ami közös a most hallgató, olvasó diákban és a 200 évvel korábban élt “nemzeti hősben”? Korabeli dokumentumokat, naplókat, leveleket és természetesen magukat a műveket (verset és prózát egyaránt) felhasználva emberi közelségbe hozva, talán személyesebb viszony és összetettebb kép alakulhat ki a diákokban róluk, és talán a művekre is másképpen néznek majd. Az előadás 2014-ben elnyerte a 7. Gyermek-és Ifjúsági Színházi Szemle különdíját valamint a 2014-es ASSITEJ Gyermek- és Ifjúsági Színházi Biennálé legjobb ifjúsági előadásnak járó Üveghegy-díját.
2014-ben bemutatott T avagy közérzetjáték cimű produkció egy útkereső tinédzser kételyeit és vivódását próbálja meg bemutatni és a motivációhiány okait boncolgatni. Főhősünk bármelyikünk lehet, és mégis valaki. Egyedi és átlagos. Ahogy a problémái is azok. Egy huszonéves srác mesél az életéről, s közben fel-fel tűnnek a környezetéből, kapcsolataiból villanások: kapaszkodások, vonzódások és taszítások.
Miként vagyunk képesek fogódzót találni ebben az őrült centrifugális körforgásban? Honnan tudhatjuk meg, mit is akarunk igazából kezdeni önmagunkkal?- Ilyen és ehhez hasonló kérdésekre keresi a választ az előadás főhőse és a pszichológus szakértővel lévő feldolgozó beszélgetés során a néző diákok is.
A kézmosás fontosságáról cimű előadást 2015-ben, a Semmeilweis-évhez kapcsolódva mutatta be a Nézőművészeti Kft. Ma már közismert tény, hogy a kórházi eredetű fertőzések megelőzésében a kéz megfelelő fertőtlenítésének kiemelkedő szerepe van. Rohanó világunkban egyre jobban megfeledkezünk a kézmosásról, pedig általa számos betegség megelőzhető lenne. Az előadás a kézmosás higiéniai szerepének hangsúlyozása mellett, olyan témákat is érint, mint kórokozóktól való fóbia és egyéb fóbiák, a mértékletesség/mértéktartás kettősége, az emberi érintkezések (fizikai és lelki aspektusainak) különböző megnyilvánulásai.
A következő ifjúsági előadásunk a sorban, a családon belüli erőszak tabusitott témáját körüljáró 2016-ban bemutatott Soha senkinek cimű produkció. Egy kortárs német regény Beate Teresa Hanika: Soha senkinek című művéből inspirálódva, egy dokumentalista hitelességű előadás létrehozása volt az alkotók szándéka. Egy a nagyapja zaklatásnak kitett lány történetét látjuk, aki a családjára nem számíthat, és ezért egyedül kell feldolgoznia a vele történteket. Miként lehet túllépni egy ilyen erős gyermekkori traumán? Miért fontosabb a látszat megőrzése, mint egy gyermek őszintén fájdalmas segélykiáltása? Hogyan válhat egészséges felnőtté, egy gyermekként mély traumát átélt kislány? – kérdezi a pszichológus szakértő a diákokat az előadás utáni beszélgetés során. Az előadás főszereplője, Simkó Katalin a 2016-os Gyermek és Ifjúsági Színházi Biennálén Keleti István-díjat kapott az előadásban nyújtott alakításáért.
Legújabb ifjúsági bemutatónk, ugyancsak egy kortárs regény színpadi adaptációja, mely az iskolai zaklatás kérdéskörét, bántalmazó-bántalmazott viszonyát, és a jelenség mögött rejlő okokat próbálja körbejárni. Eve Ainsworth, angol írónő 7 nap című regénye hitelesen mutatja be a zaklatás dinamikáját, a tradicionális és a cyber bullying pszichológiai hátterét, a szereplők jellemvonásait, az okokat és a következményeket, valamint az agresszió megszüntetésének lehetséges módját. Különösen alkalmas anyag a diákokkal való munkára, az intellektuális és érzelmi megértés, az empátia növelésére, és a „nem vagy egyedül”, „nem tabu” , „beszélj róla” , „ne hagyd, hogy így legyen – ne legyél kívülálló” üzenetek átadására.
Talán ebből az összefoglalóból is látszik, hogy társulatunk életében fontos szerepet játszik a fiatalokkal való folyamatos kommunikáció, melyben a pedagógusoknak is igen nagy szerepe van. Elsősorban általuk, az ő nyitottságuk révén juthatunk el ugyanis az iskolákba, és velük együttműködve tudunk páreszédet generálni ezekről a fontos témákról.
Végezetül álljon itt egy olyan gimnázium tanárának visszajelzése, ahol a diákok egyenként adtak be a zsebpénzükből egy jelképes összeget, azért hogy meghívhassák a produkciót iskolájukba:
A gyáva című előadást ajánlom minden középiskolás diáknak, s azokat a kollégáimat, akik hisznek a színház nevelő erejében, és tenni akarnak tanítványaik lelki fejlődéséért még többet, arra biztatom, szervezzék meg, hogy iskolájukba kerüljön ez a 60 perces megrázó, de tanulságos történet.” (Szurmik Zoltán, drámatanár, Szentes, Horváth Mihály Gimnázium)
Az előadásokat középiskolákban, 14 éves kor felett, egy átlagos osztályteremben egyszerre 60- 80 diák tekintheti meg.
1 előadás ára, mely a művészek és az szakember megbízási díját is tartalmazza: 100.000Ft+Áfa. (vidéki előadások esetén plusz 1 személygépkocsi útiköltsége).
Tájékoztatást az előadások iskolába történő meghívásáról és feltételeiről a www.nezomuveszeti.hu oldalon, vagy az alábbi email címen: esztergyulay@gmail.com vagy telefonszámon: (30) 267-85-39 kaphatnak.
Gyulay Eszter
Nézőművészeti Kft
Művészeti vezető