2009. február 5. csütörtök, 17:06
Címkék:
Erőszakmentes, biztonságos iskola
Civitas Pedagógiai Napok
Erőszakmentes, biztonságos iskola: bemutatók, jó gyakorlatok, módszerek, kiadványok címmel a Civitas Pedagógiai Intézet, az Osztályfőnök Országos Szakmai Egyesülete, a Mérei Ferenc Szociometriai Egyesület és a Millenáris Nonprofit Kft. Jövő Iskolája a Fővárosi Közoktatás-fejlesztési Közalapítvány támogatásával Civitas Pedagógiai Napokat szervez 2009. február 19-20-án 10-től 17-ig a Millenárison, a Jövő Háza Kiállítás területén (Bp., 1024 Fény u. 20-22.).
A rendezvény a regisztrált résztvevők számára ingyenes!
Miért érdemes eljönni?
Ha Ön nem közömbös az alábbi gondolatokban, élményekben, ha a kompetenciáit akarja fejleszteni, ha szaktudáshoz kíván jutni jó gyakorlatok, szakemberek, kiadványok révén.
- „Nemcsak divat… szerintem az iskola nem lehet közömbös a napjaink agressziójával szemben, mert áldozata és a megelőzés, kezelés részfelelőse is egyben, de…”
- „Az agresszió idegen tőlem, nem tudom kezelni.”
- „Néha elszakad a cérna és agresszív leszek, később nagyon megbánom…”
- „Szerintem a biztonságot csak kemény fegyelemmel és biztonsági szolgálattal lehet hatásosan biztosítani.”
- „Megbénulok az agresszív helyzetben…”
- „El se tudom képzelni, hogy mit tegyek, ha a szülő vagy diák részéről agresszív inzultus ér.”
- „Zavar a gyermeki agresszió (bántják egymást), szeretnék tenni ellene, de egyre inkább úgy rézem, hogy nincs eszközöm…”
- „Tudom, mi az agresszió, azt is tudom, hogyan kell kezelni, tudásomat szívesen megosztanám, terjeszteném.”
- „Ha a médiát cenzúráznák, nem lennének ilyen gondjaink.”
Kiket várunk?
- Pedagógusokat (pozíciót betöltőket: vezetők, igazgatóhelyettesek, nevelők, oktatók stb.; funkciókat betöltőket: osztályfőnökök, gyermekvédelmisek, diákönkormányzat segítők stb.)
- Nevelési tanácsadók munkatársait
- Pedagógiai Szolgáltatók munkatársait
- Gyermekvédelmi területen dolgozó szakembereket
- Pedagógusképző intézmények tanárait
- Felsőoktatási intézmények pedagógia, pszichológia szakos és/vagy bármely szakos diákjait
- Bárkit, akit érdekel
A program tervezett struktúrája
2009. február 19.
10.00 – 10.30 Megnyitó
10.30 – 11.30 Saját magunkon keresztül a módszerekig (Bagdy Emőke előadása)
11.30 – 14.00 Jó gyakorlatok bemutatása, kiadványok böngészése
14.00 – 17.00 Módszerbemutatók zárt csoportban (5 csoport)
2009. február 20.
10.00 – 10.30 Megnyitó
10.30 – 11.30 „Veled is megtörténhet” – színházi nevelés a Kolibri Gyermek- és Ifjúsági Színházban (a Kolibri Színház bemutatója)
11.30 – 14.00 Jó gyakorlatok bemutatása,
kiadványok böngészése
14.00 – 17.00 Módszerbemutatók zárt csoportban (5 csoport)
A módszerbemutatók maximum 20 fős létszámmal működnek, előzetes regisztráció alapján. A bemutatók tréningszerűen zajlanak, ezért kérjük, hogy egyszerre csak egy csoportba jelentkezzenek. A tréningszerű forma miatt a megkezdett szekciók között vándorlás nem lehetséges.
Módszerbemutatók
Bizalomépítés: a professzionális tanári kommunikáció szerepe az iskolai agresszió megelőzésében
(Február 19. 14–17 h, I. terem; szekcióvezető: Sallai Éva.)
Az osztálytermi interakciók elemzése jól segíti a tanári kommunikáció jelentőségének felismerését a tanár-diák kapcsolat alakulásában: megerősödésében vagy meggyengülésében. Iskolai videofelvételek, filmrészletek, egy kapcsolati modell és néhány izgalmas gyakorlat segítségével vesszük számba a professzionális tanári kommunikáció legfontosabb elemeit, a kapcsolati viselkedésszabályozás lehetőségeit.
Konstruktív konfliktuskezelés: az agresszió megelőzésének egyik lehetséges módja
(Február 20. 14–17 h, II. terem; szekcióvezető: Szekszárdi Júlia.)
A konstruktív konfliktuskezelés módja elsajátítható – pedagógusként, diákként is. A bemutató ötleteket ad azokhoz a módszerekhez, amelyek segítenek kifejleszteni a konstruktív konfliktuskezeléshez szükséges kompetenciákat.
„Egyedül nem megy”: konfliktusmegoldás csoportban
(Február 20. 14–17 h, III. terem; szekcióvezető: Peer Krisztina.)
Hogyan lehet a citromból limonádét csinálni? Hogyan lehet egy „rossz csoportból”, agresszív bandából pozitív értékrendű csapatot formálni?
A „Szemtől szembe” módszer: közösségi konfliktuskezelés az iskolában
(Február 19. 14–17 h, III. terem; szekcióvezető: Földes Petra.)
A bemutató megismerteti a Szemtől szembe módszert, amely biztonságos keretet nyújthat a közösségnek kárt okozó „elkövetőknek”, hogy valódi belátáson keresztül juthassanak el a jóvátétel belső igényéhez; a manifesztálódó konfliktusok közvetlen érintettjeinek és tágabb közösségük tagjainak a megbékéléshez.
Bunkóság és fair play: érvényesülés az osztályok mikro-társadalmában
(Február 19. 14–17 h, II. terem; szekcióvezető: Járó Katalin és Sarkadi Nagy Szilvia, Mérei Ferenc szociometriai Egyesület.)
A bemutató megismerteti az ún. Mérei-projektet, mely az ELTE Radnóti Miklós Gyakorlóiskolájának kimunkálás alatt lévő, szociometriára építő, szociális kompetenciafejlesztő programja a diákok közötti érintkezésben egyre gyakoribbá és rombolóbbá váló durvaság kezelésére.
Egymást nem értő felek: hogyan közvetít a mediációs módszer?
(Február 20. 14–17 h, I. terem; szekcióvezető: Magyar Judit.)
A jelenség: a gyerekek valós és vélt sérelmeik észlelése pillanatában szinte rögtön ütnek, mintha csak a fizikai erőszakot ismernék. Mi lehet a megoldás? Ha szeretnénk, hogy kevesebb legyen az agresszió az iskolában, már a gyerekeknek megtaníthatjuk, hogy figyeljenek egymásra, mérlegeljenek, mielőtt cselekednének.
A foglalkozáson a résztvevők megismerik a közvetítés módszerét, a gyakorolhatják az ehhez szükséges készségeiket.
Túszdráma: szembesülés az agresszió közeli személyes élménnyel és reakciókkal, személyes válaszlehetőségek megtalálása
(Február 19. 14–17 h, IV. terem; szekcióvezető: Rózsa Ildikó.)
„Botrány az osztályteremben! Egy tanuló fenyegető testhelyzettel akadályozta tanárát a teremből való kijutásban” – tájékoztatnak a hírek. A szekció résztvevőivel arra keressük a választ, mit teszünk „itt és most”. A történet elképzelt, de mégis valóságos, döntéseink fiktívek, de befolyásolhatják valós reflexióinkat. A résztvevők –különböző szerepeket vállalva – maguk is alakíthatják az eseményeket. Cél, hogy a „túszdráma” úgy oldódjon meg, hogy szereplői számukra vállalható válaszlehetőségeket találjanak oly módon, hogy a reakcióban a sértettség, a stigmatizáció, a saját agresszió, a bagatellizálás (és egyéb agresszív és agressziót kiváltó) tényezők a lehető legkevesebb helyet szoríthassák ki maguknak.
Szükségszerű „más”-képp?: konfliktuskezelés önismereti játékokkal, helyzetelemzéssel
(Február 20. 14–17 h, V. terem; szekcióvezető: Zach Anita és Tolonics Júlia.)
„… kedd, 3. tanítási óra 14. perc: Krisztián rendszeresen beleharap az előtte ülő Gertrúdba, aki ezt szemrebbenés nélkül tűri.” E számunkra megdöbbentő esemény társaik számára is mindennapi. … Hogyan válhatott ez természetessé számukra?
Mikor és miért válhat az agresszió problémamegoldássá? Milyen kapcsolat van a szorongás és az agresszió között? Hogyan védhetjük meg a sajátos nevelési igényű gyerekeket önmaguktól és társaiktól? Hogyan válhat az áldozatból agresszor?
A foglalkozáson ön- és társismereti játékokkal, helyzetelemzéssel választ keresünk az ilyen és hasonló kérdésekre.
Az eszközök felelőssége?: a „médiazaj” által bennünk keltett feszültség felismerése és kezelése
(Február 19. 14–17 h, V. terem; szekcióvezető: Tisza Géza és Barát Tamás.)
Fölerősödtek a „zajok” körülöttünk, sőt a média erre rá is játszik, hiszen ebben a zajban a figyelmünket úgy tudja megragadni, ha a „leghangosabb”. Ez pedig feszültséget kelt, amit kezelnünk kell az agresszív viselkedés kialakulása előtt.
Legyünk éberek, tudjuk kezelni… elsősorban: magunkat!
Az agresszió háttere: „egy idegenséggel teleszőtt világ”
(Február 20. 14–17 h, IV. terem; szekcióvezető: Kovács Tímea.)
… Folyamatosan és megkerülhetetlenül az „idegen világ” részeivé váltunk, … már utaznunk sem kell ahhoz, hogy különös, meghökkentő világokkal és furcsa szokásokat követő emberekkel „találkozzunk”… A bemutató a mai magyar társadalomban jelenlévő, a kulturális különbségek által keltett félelmeket és az ezekre reagáló agresszivitást elemzi konkrét iskolai példák alapján.
Regisztráció
Regisztrációs lap e-mailben kérhető a landi[kukac]civitas-pszi[pont]hu címen Lakatosné Laczkó Andreának. A regisztrációs lapokat a megadott elérhetőségen Lakatosné Laczkó Andreának címezve várjuk postai úton vagy faxon legkésőbb 2009. február 5-ig.
A módszerbemutatókon való részvételt a beérkezés sorrendjében tudjuk biztosítani, szekciónként 20 főig. A bemutatók tréningszerűen zajlanak, ezért kérjük, hogy egyszerre csak egy csoportba jelentkezzenek, a megkezdett szekciók között vándorlás nem lehetséges.
CIVITAS PEDAGÓGIAI SZAKMAI SZOLGÁLTATÓ INTÉZET
1061 BUDAPEST, KIRÁLY UTCA 16.
TEL.: 06-1-267-0783; FAX: 327-4107
landi[kukac]civitas-pszi[pont]hu
Olyan jó lett volna, ha ez a felhívás nem február 5-én, a jelentkezési határidő lejártának estéjén került volna fel…
Egyetértek az előttem szólóval! Akinek tegnap nem volt pl. ideje megnézni, az "így járt". Pedig biztos sok érdeklődő lenne!!!!!!!!!!!!!!!!!
A mi honlapunkra valóban későn került fel a hirdetés, elnézést kérünk érte. Csekély mentség, de a decemberi hírlevelünkben az OFOE tagoknak hírt adtuk a készülő rendezvényről. A szekciók már az itt meghirdetett határidő előtt, számunkra is váratlan gyorsasággal megteltek, de a rendezvény nyitott, tehát a délelőtti programokra bárki jöhet, akinek kedve és ideje van. Ha a szekciók témái iránt továbbra is ekkora az érdeklődés, megpróbálunk lehetőséget teremteni az ismétlésre.