Budapest Nemzetközi Dokumentumfilm Fesztivál – Filmajánló
Kedves Osztályfőnökök, Tanárok, Diákok!
A Budapest International Documentary Festival, a BIDF (Budapest Nemzetközi Dokumentumfilm Fesztivál), amelyet 2022. január 22-30-ig immár 8. alkalommal rendezünk meg, Magyarország legnagyobb nézőszámot elért nemzetközi filmfesztiválja, ahol a világ legrangosabb, legfrissebb, sokszorosan díjnyertes premier filmjei versenyeznek, ahol minden film alkotója a fesztivál vendége és minden vetítés után a közönséggel beszélget, és ahol rangos nemzetközi zsűri dönt a díjakról. Egyik alapító igazgatónk Sós Ági, Balázs Béla-díjas rendező, a Szerelempatak alkotója.
Az idei kínálatból három filmet ajánlok, melyeket diákoknak is vetítünk a Mammut Moziban, egyiket pedig országszerte is! Filmjeink eredeti nyelven szólnak, angol és magyar felirattal, ami nyelvgyakorlásnak is remek! Fantasztikus érzés,mikor a diákok zsinatolva, pattogatott kukoricával beülnek a nézőtérre és egyszer csak megszűnik a motozás, neszezés, elvarázsolja őket a vásznon folyó történet, esetleg sírás-szipogás is hallatszik.
Minden vetítés után az alkotókkal, szakértőkkel beszélgethet a közönség. Mára már a nézők várják is a beszélgetéseket, többek között ez adja a fesztivál-hangulatot.
A marokkói sivatag végtelenjében, ahol se közel, se távol egy teremtett lélek, egy agyagkunyhó árválkodik. Meglepő módon az épület mégsem elhagyatott. Minden nap megtelik élettel, ugyanis a kietlen környék egyetlen iskolája működik benne. Se víz, se villany, persze WC sem – arra ott a sivatag. Az iskola tizenegy kis tanulója egy kihalóban lévő nomád törzs családjainak tagja, egy olyan vidéken, ahova egykor az eső hozott életet, mostanra azonban egyre nagyobb teret hódít a szárazság, és egyre kevesebb az életet adó víz. A 13 éves Miloud tíz kilométert gyalogol reggelente az iskoláig – ha apja épp hajlandó őt nélkülözni az állatok ellátásában. Fatima 12 éves, reggelente anyukája kíséri el a többórás útra, miután sikerült meggyőzni a rokonságot, hogy egy lány számára is fontos az írni-olvasni tudás. A 10 éves Mohamed abban a kivételes helyzetben van, hogy egy roncs biciklin kerekezhet az iskolába. A gyermekek és fiatal, áldozatkész tanáruk közösen próbálnak harcolni az embert próbáló körülmények között a túlélésért.
A 26 éves Jacinta ugyanabban a börtönben tölti büntetését, mint édesanyja, Rosemary. Ide a bűncselekményeket külön-külön elkövetve, ám mindketten kábítószerrel való visszaélés miatt kerültek. Jacinta számára édesanyja a legnagyobb példakép. Imádja Rosemary-t, annak ellenére is, hogy őt és két bátyját kisgyerekként ő maga vezette be a keménydrogok, azzal kézen fogva pedig a bűnözés világába. Rosemary és gyermekei visszatérő vendégei a büntetés-végrehajtásnak. A mostani fogva tartását letöltve Jacinta azonban nemcsak tiszta szeretne maradni, hanem újra részese lenni 10 éves kislánya, Caylynn életének, aki ugyanazzal a rajongással veszi körül édesanyját, mint Jacinta Rosemary-t. De lehet-e erősebb a gyermekkori traumánál és a drogoknál a szeretet?
A vetítések után filmünk nagykövete, Dr. Szemelyácz János beszélget a közönséggel, azt hiszem őt nem is kell bemutatni, remek lesz!
A 12 éves Di Északi-Vietnám ködbe burkolódzó hegyei közt él. A Hmong etnikai kisebbség tagja, akik nagyon fiatalon adják férjhez lányaikat, így nincs abban semmi meglepő, hogy a nők és lányok szégyenkezés nélkül beszélnek a szexről és házasságról. Di 34 éves anyja már nagymama, teljesen írástudatlan, és alig beszél vietnámi nyelven. A kislány azonban iskolába jár, ahol egészen másféle értékeket tanul. A tanárok arra biztatják őket, hogy a lehető legtovább folytassák tanulmányaikat, mégha a szülők többsége inkább azt várja is el a gyerekeitől, hogy a földeken dolgozzanak. Ahogy Di kamaszkorba lép, anyja a maga módján igyekszik megóvni őt a gyermekházasságtól: Holdújév napján Di utcai vásárra készül, de anyja marasztalja, hogy az év legveszélyesebb napján ne járjon az utcán, ha nem akar a „hagyományos” lányrablás áldozatává válni. Amikor azonban Di szülei éjjel hazatérnek, a ház üresen, némán fogadja őket. Di eltűnt.
A film nagykövetei Dr. Perintfalvi Rita / Molnár László
Két vetítés után Vargyas Gábor, egyetemi tanár, az MTA Néprajztudományi Kutatóintézetének tudományostanácsadója, aki Vietnám szakavatott ismerője beszélget a közönséggel, egy alkalommal Dr. Domján Mihály, pszichológus, családterapeuta, podcaster, aki sok ismerettel rendelkezik Vietnámról, ért a fiatalok nyelvén is, podcastjait szívesen hallgatják a tizen-huszonévesek.
Ezt a filmünket országszerte vetítjük, a linkek alatt megtalálhatók a helyszínek, az időpontok.
2023.11.21. A pályakezdő pedagógusok mellett áll Balatoni Katalin
Maga is átélte, milyen érzés kezdő pedagógusnak lenni, ezért jól ismeri a pálya nehézségeit – jelentette ki a lapunknak adott interjúban Balatoni Katalin, a Belügyminisztérium köznevel... (Forrás: Magyar Nemzet)
--
2023.11.21. Plakátkampányt indít a kormány az iskolákban
A védelem online is megillet! Kérdezz, szólj, jelezz! - ezek a legfontosabb üzenetei azoknak az iskolai plakátoknak, amelyeket a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) jogsegélyszolg... (Forrás: Eduline)
2023.07.15. Ilyen se volt még: 171 oktató állt ki a Zeneakadémia autonómiájáért
Alulírott előadó- és alkotóművészek, kutatók és zenepedagógusok, mint a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem oktatói az alábbi közleményt kívánjuk a közvélemény és a fenntartó Kultur... (Forrás: Index)