Két éven át a lomtalanítás úgy zajlott kerületünkben, hogy amit akartunk, s a rendelkezésre álló szállító eszközökkel tudtunk, elvihettük a hulladéktelepre. Előzetes bejelentkezés, időpontfoglalás, lakcímkártya, annak bizonyítása, hogy fizetjük a hulladék elszállítását, s máris bevihettük a kacatokat. Törött ágyvég, beszáradt festék, csomagolóanyag, kiselejtezett ruhanemű – lom. Nem volt gazdaságos, mert kézben cipelve keveset bír el az ember. Az autó is méretbeli korlátokat jelent. Kevés lomtól lehetett így megszabadulni, több fordulóban.
Vártuk a szokványos lomtalanítást, és el is érkezett. Vele minden, amit megszokhattunk. Széttépett nejlonzacskók, kiszóródott apró vackok, üvegszilánkok. A mosógép illedelmesen előtte három nappal mondta be az unalmast. Így a régitől – nyolcvan kiló, nagyobb része fém, de a tervezők ügyessége folytán csak egy új árából javíttatható, az öreg „mindjártjövökérte” kazántól, egy húsz éve használatlan ajtótól és egy, a Dunántúli-dombságra emlékeztető, hepehupás matractól igyekeztünk megszabadulni.
A mosógép békésen álldogált a kapun belül, nem kellette magát, de így is szemet vetett rá valaki.
– Elvinném.
– Vigye! Van egy kazán is.
– Az jó, jó nehéz.
– Hát az.
Mutattam a kazánt a garázsban. Szakértő szemmel vizslatta a többi tárgyat.
– Azok maradnak – igyekeztem az elején leszögezni.
Felvonszoltuk az autó elé. Ott aztán megfogta és berakta – egy hátsó üléseitől megfosztott Corsa-ba. Az meg se nyekkent – szokva van, ül már a vége. Tolta, lökdöste egyre beljebb. A reccsenés se állította meg azonnal.
– Apa, kitört az üveg! – mondta a kisfiú, a számomra ismerős, keserves emlékeket idéző iskola pólójában.
Az apa rám nézett, mintha én vertem volna (ki) szemmel az üveget, és elfojtott haraggal, puszta kézzel kitakarította az üvegcserepeket az ablakból – a kapunk elé. Rezzenéstelen arccal mentem a kerti seprűért. Mire visszaértem, már a mosógép készült kiütni a másik oldali ablakot.
Némi köhintéssel igyekeztem felhívni magamra figyelmet – a másik üveg mondtam, és oda mutattam, ahol még ujjnyi hely volt a gép sarka és az üveg között. Kitört az indulat:
– Aszongya, mámi? Kitörik ez is, mi, mámi? – a szeme villámlott.
– Nem törik ki, ha eligazítja.
– Majd a testvérem segít – feleli. – Mert tudja, az Orbán Viktor is megmondta ”Hozzatok magatokkal…” A végét már nem hallgatom meg. Se türelmem se kedvem, se gyomrom. Bokáig szilánkban, ócskavasak közt ez a legfontosabb – hát legyen.
A szót – vasazás – lassan húsz éve ismerem, így a jelenség se lehet újkeletű.történet
1. történet
Kérdeztem volt tanítványomat, jár-e már óvodába a kistestvére.
– Nem a’.
– Anya otthon vele?
– Nem a’.
– Hát?
– Mikor mennek vasazni, viszik magukkal.
– Vasazni?
– Igen. Gyűjtik a vasat, hogy leadják.
Gazdag tapasztalatok egy háromévesnek, de nem mondom – nem tehet ellene egyikünk se.
Volt tehát húsz éve is, van most is. Állni látszék az idő, bár a történelem szekere haladt. Felnőtt már a kislány, de alighanem csak annyi a változás, hogy az anyósülésen ő tart ölében egy kicsit, és nem őt az anyja.
2. történet
Ugyanazon, nem vénnek való vidékről való a másik történet is. Túlkoros fiúcska szakértői véleménye érkezett. Miszerint látássérült. Sem a WHO, sem a pedagógiai látásvizsgálat adatai alapján nem az – egyik szemével tökéletesen lát – de a papíron ez szerepel. Hívom az iskolát, hogy mennék meglátogatni, tanácsadás, miegymás.
– Ne menjek, fölösleges – mondja az iskolaigazgató. – Magántanuló, és különben se járt iskolába régebben se.
– Neeem? – hitetlenkedem a fővárosiak tudatlanságával.
– Nem. Vasazni járnak. Erős gyerek, ráültetik a kupacra, amit összeraktak, hogy más el ne vigye.
Mire nem jó egy ilyen szakértői papír? – merengek magamban. S a szakértő, aki kiadta?
3. történet
Az utolsó vasas emlék a Szent Panteleón védelmezte vasmű környékéről való.
– Még mindig nincs papírod? – kérdezem, miközben előveszem a más gyerekeknek jótékonykodásból adott, de fel nem használt műszaki rajzlapokat. (A pontírás ezen marad meg tartósan.)
– Már majdnem vettek tegnap anyáék.
Kicsit dühös vagyok már: tanév eleje óta nincs lap. Mintha más gyereknek füzete nem lenne.
– Majdnem?
– Igen. De aztán csak harmincegy ezret kaptak a vasért, és inkább ennivalót vettek.
Hát így.
A vas országa vagyunk. A cél is kiviláglott. Jó ez így. Hozunk még egy embert, emeljük – nem az országot, a dögnehéz kazánt, mosógépet -, visszük a telepre. Megvesszük, ami kell. Ha marad, azt is, ami az iskolába kell.
4. történet
Új helyszín, másik gyerekek, az ok a világon a lehető legszomorúbb – háború. Rajzol, és közben azt mondogatja: hegy, hegy, hegy. A három hegyecskét alul összeköti, feketére színezi.
– Mi ez? – kérdezem
– A Fülegér király koronája. Az fekete.
Nézek rá, nyilván elég bambán, mert most ő kérdez:
– Ismeri azt a mesét? A Fülegér királyról?
Pörög az agyam, de a Fülegér király szó nem mond nekem semmit. Inkább csak mulatságos.
– Nem Egérfül király?
– Neeem. – feleli. – Tudja, abban van a Diótörő is.
Gyakran meglepett már, de ennyire még nem.
– A Diótörő? – már gyanakszom, hogy melyik mese ez.
– Az hát.
– Ismered?
– Egyszer láttam a tévében. Hogy az milyen jó vót.
– Szeretnéd újra megnézni?
– Igen.
Simítás és koppintások sora. Diótörő kulcsszóra sok a találat. Túl sok, de ahogy görgetünk lefelé, azt mondja: ez az. 58 perc, akár bele is férhet. Férhetne, de a többiek érkezéséig már nincs annyi idő. Mindegy. Kezdjük el!
Abból a faluból, ahova a Google utcaképeket készítő autója se ment be, iderepítette a történelem vihara. Az a vihar, amelyről nem tudhatjuk, nem csak most gyűjti-e az erőt a valódi tomboláshoz, mint a Karibi-tenger felett hol hurrikánná erősődő, hol semmibe veszve elcsendesedő szelek. Itt ül, és a Diótörő után áhítozik. Nem az Operában látta, a tévében. Egy mindig zsizsegő környezetben. Végignézte, megszerette, szeretné újra látni.
Nem akarok messzire tekinteni a sorsába, nem is tudok; általában a magaméba se. Annyi talán megjósolható, hogy előbb utóbb a felső fogsorában is hófehér állandó fogak nőnek, kitúrva helyükről az apró, feketés, szuvasakat. Talán a mostani kisegér méreteit is leveti – kidolgozott izomzatú, erős férfi lesz, mint az apja. Tétova remény csillan, mint sosem feneketlen kút mélyén a kevéske víz: talán nem fekete vasból lesz a koronája, hanem csillogó aranyból. Mert lesz, az biztos. Igaz, ha aranyat akar, (ahonnan ő jön, a szeretnék semmit nem ér) neki kell kimosnia azt puszta két kezével a folyó hordalékából, s az ötvösmunka nagy részét is magának kell elvégeznie.
2023.11.21. A pályakezdő pedagógusok mellett áll Balatoni Katalin
Maga is átélte, milyen érzés kezdő pedagógusnak lenni, ezért jól ismeri a pálya nehézségeit – jelentette ki a lapunknak adott interjúban Balatoni Katalin, a Belügyminisztérium köznevel... (Forrás: Magyar Nemzet)
--
2023.11.21. Plakátkampányt indít a kormány az iskolákban
A védelem online is megillet! Kérdezz, szólj, jelezz! - ezek a legfontosabb üzenetei azoknak az iskolai plakátoknak, amelyeket a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) jogsegélyszolg... (Forrás: Eduline)
2023.07.15. Ilyen se volt még: 171 oktató állt ki a Zeneakadémia autonómiájáért
Alulírott előadó- és alkotóművészek, kutatók és zenepedagógusok, mint a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem oktatói az alábbi közleményt kívánjuk a közvélemény és a fenntartó Kultur... (Forrás: Index)