Osztályfőnökök Országos Szakmai Egyesülete
2010. április 2. péntek, 5:30

Egy digitális bennszülött világsikere: a chatroulette

A digitális világ lehetőségei határtalanok, s azok a tehetséges, kreatív fiatalok, akik beleszülettek, élni is tudnak velük. A tizenhét éves moszkvai fiú ötletéből sikeres üzleti vállalkozás lett. Mi, e világ „bevándorlói”, nehezen tudjuk eldönteni, hogy példaként állítsuk-e kortársai elé a tinédzser nyitottságát, céltudatosságát, innovációs hajlandóságát, avagy megriadjunk az általa létrehozott internetes oldalon fenyegető újabb veszélyektől.

A Chatroulette.com oldal fejlesztője a 17 esztendős moszkvai diák: Andrej Ternyovszkij. Az oldal vadidegen embereket kapcsol össze webkamerák segítségével. A programot túlzott komplexitással vádolni nem lehet, amennyiben a felhasználónak mindössze annyi a feladata, hogy az oldalra navigál, webkameráját bekapcsolja, majd elindítja a „játékot”. A honlap gazdái a nyitóoldalon hívják fel a figyelmet a szabályokra: tilos például pornográf és obszcén jelenetekkel bőszíteni a partnereket. Ha mégis ilyesféle destruktív játszótársba botlunk, akkor jelentenünk kell az esetet. Amikor mi startolunk, mintegy negyvenezren használják az alkalmazást, akik közül a program véletlenszerűen rendel partnert nekünk. Amint meglátjuk a „jelölt” képét monitorunkon, döntenünk kell, hogy beszélgetésbe elegyedünk-e vele, vagy a „következő” gombra kattintva tovább pörgetjük a rulettet. (nol.hu)

„Az ötlet onnan jött, hogy mindig vágytam egy ilyen oldalra. Amikor a barátaimmal használtuk a Skype-ot, mindig unalmasnak találtam, hogy tudtam, kik várnak rám a túloldalon. Rákerestem a Google-ben, hogy van-e ilyen program, vagyis egy a beszélgetőpartnereket a véletlenszerűség elvén kiadó chatszolgáltatás, de nem volt” – nyilatkozott Ternyovszkij.

A 17 éves feltaláló különböző helyekről bérelt szervererőforrásokkal biztosítja az oldal működését. Utóbbiak számláit online egyenlíti ki. A kezdőtőkét a szülei biztosították, akikkel közölte, hogy egyre népszerűbb a honlap, így befektették a megtakarított 10 000 dollárjukat. A Chatroulette ötletgazdája az összeget már rég visszafizette az édesapjának és az édesanyjának. Ternyovszkij időközben felvett négy programozót, akik valamennyien a szolgáltatás jobbításával foglalkoznak. Irodája viszont nincs, minden alkalmazottja távmunkás, akikre a világhálón akadt rá. Az egyik szakembert öt éve ismeri, ő virginiai, egy másik pedig fehérorosz.

De ez csak a kezdet. A fiatalember ugyanis merész terveket szövöget. Eddig 200 e-mailt kapott komoly befektetőktől. A Skype vezetői még az USA-ba is meghívták, de a Google képviselői is felvették vele a kapcsolatot. Nemrég pedig másfél órás négyszemközti megbeszélést folytatott Jurij Milnerrel, egy orosz webcárral, akinek a szolgáltatásai generálják az orosz oldalletöltések 70 százalékát. Egyébként Milner többek között Dmitrij Anatoljevics Medvegyev elnökkel együtt tagja az Oroszország modernizálásáért létrehozott bizottságnak.

„Az oldalt azonban sosem fogom eladni, mindig az enyém lesz. Én magam akarom továbbfejleszteni, de természetesen elképzelhetők bizonyos résztulajdont biztosító üzleti modellek. Természetesen szerencse is kellett mindehhez, a szükséges tudást egyedül a világhálóról szereztem meg. Iskolába csak ritkán járok, számomra ugyanis a világháló a minden. Az iskola untat, saját magamat képezem, például Wikipediát olvasok. Meg az időt is sajnálnám az iskolára, akkor már inkább programozok és üzleti találkozókra járok.

A Chatroulette számomra olyan, mint egy nagyvárosi utca, ahol te minden ismeretlen személyt láthatsz. Egyesek tetszenek neked, mások undorítanak. A Chatroulette az utca, amin te mész és ahol bárkit megszólíthatsz. A program közelebb hozza a valódi világot a világhálóhoz. De kidolgoztam új funkciókat is. Ha például legalább három személy panaszkodik valakire, akkor az illetőt automatikusan kizárjuk. Így rövid időn belül le tudtuk csökkenteni a rossz szándékú emberek számát.” (sg.hu)

Bármilyen sikeres is, a portált sokan bírálják. Szakértők kukkolóktól és magamutogatóktól óvják a 2009 novemberében létrehozott lapot, amelyre naponta 20 ezren kattintanak. (metropol.hu)

A nyugati világban az utóbbi években a webkultúra a szép és okos megoldásokat tekintette mintapéldának. Ma egy jó közösségi szájt nemcsak népszerű, de finom a dizájnja, szofisztikáltak a privacy-beállítási lehetőségek, személyre szabható, és valamilyen szintű tartalomajánló-rendszert is magában foglal. Mindenki megtalálja benne a helyét, az ízlésének valót, a szerethetőt. A Chatroulette viszont mindennek a megvalósult antitézise. Kicsit utazás a múltba, a web piszkos, sötét és kaotikus hőskorába. A tinik uralta pimasz virtuális vadnyugatra.

Ha a Skype-nak jutott volna eszébe, hogy társkeresőt, beszélgetőpartner-keresőt fejlesszen a szolgáltatásába, biztosan ilyen lenne. Csak hát épp a kényes tartalmak nehézkes kiszűrése a gátja sokszor annak, hogy meglépjenek ilyen fejlesztéseket a nagy cégek. Nem akarnak pert a nyakukba. A tizenéves fejlesztőknek viszont nincsenek ilyen skrupulusaik. Mint nemrégiben kiderült, egyes amerikai iskoláknak sincs. Úgyhogy nincs mit csodálkoznunk a csajok után webkamerával kajtató tini srácok és a kamera előtt önkielégítő perverzek népszerűségén sem.

Ezzel együtt, vagy ennek ellenére, mind a videótartalmak, mind a közösségiség az egyik legfontosabb részét képezik a webnek. Csak épp ahhoz vagyunk szokva, hogy a vállalható, korrekt tartalmakat teszik elénk.
(webisztan.blog.hu)

Fred Wilson most New Yorkba hívta a moszkvai tinit egy látogatásra. A pénzember azt mondta: még nem biztos benne, hogy egy ilyen oldalba érdemes fektetni, de figyelemreméltónak és érdekesnek tartja a szájtot.

Wilson elismerte, hogy a webkamerás, véletlenszerű online csetelésnek vannak veszélyei is: például a kukkolók vagy magamutogatók miatt. De a befektető szerint sok más pozitív dologra is lehet használni. „Több, mint egy milliárd netező van a világon, és ez az oldal egy laza lehetőség arra, hogy a felhasználók között utazzunk” – mondta Wilson.

Ternyovszkij azt mondta, hogy a legtöbb felhasználó amerikai. Elismerte, hogy néhányan „nem túl szép módon” használják az oldalt, de szerinte sokszor két tini társaság a világ két végén együtt, a webkamerák előtt bulizik. „Ez pedig szerintem nagyszerű” – mondta a fiú.
(hírszerző.hu)

SZJ

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Vissza
Sajtófigyelő
2023.11.21.
A pályakezdő pedagógusok mellett áll Balatoni Katalin
Maga is átélte, milyen érzés kezdő pedagógusnak lenni, ezért jól ismeri a pálya nehézségeit – jelentette ki a lapunknak adott interjúban Balatoni Katalin, a Belügyminisztérium köznevel...
(Forrás: Magyar Nemzet)
--
2023.11.21.
Plakátkampányt indít a kormány az iskolákban
A védelem online is megillet! Kérdezz, szólj, jelezz! - ezek a legfontosabb üzenetei azoknak az iskolai plakátoknak, amelyeket a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) jogsegélyszolg...
(Forrás: Eduline)
--
2023.11.21.
Státusztörvény: nem taníthatnak óraadóként tovább a felmondó pedagógusok?
Szeptember 29-ig kellett nyilatkozniuk a pedagógusoknak, hogy elfogadják-e a státusztörvény alapján írt munkaszerződésüket. Rétvári Bence államtitkár úgy nyilatkozott, hogy 1205 pedagó...
(Forrás: Eduline)
--
2023.07.17.
Oszkó Péter: Nagyon nagy bajban vagyunk, ha saját pedagógusaink bérét sem tudjuk kifizetni
ZÁMOMRA A LEGBOSSZANTÓBB ÁLLÍTÁS, HOGY A SAJÁT OKTATÁSI RENDSZERÜNK FOLYAMATOS MŰKÖDÉSI KÖLTSÉGÉNEK FINANSZÍROZÁSÁHOZ UNIÓS ADÓFIZETŐK PÉNZÉRE VAN SZÜKSÉGÜNK, miközben vannak...
(Forrás: Index)
--
2023.07.15.
Ilyen se volt még: 171 oktató állt ki a Zeneakadémia autonómiájáért
Alulírott előadó- és alkotóművészek, kutatók és zenepedagógusok, mint a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem oktatói az alábbi közleményt kívánjuk a közvélemény és a fenntartó Kultur...
(Forrás: Index)
--
2023.07.15.
„Egy mérhetetlenül szelektív törzsi társadalom öngyilkos reflexiója saját magára” – Lannert Judit oktatáskutató a státusztörvényről
Miért beszél mindenki tanárhiányról, amikor átlagosan tíz általános iskolás gyerek jut egy pedagógusra? Mi a tanárok és mi a megrendelő, a lakosság felelőssége a magyar oktatás szétes...
(Forrás: szabadeuropa.hu)
Címkék
agresszió civilek család digitális nemzedék együttműködés erkölcs esélyegyenlőség esélyek felelősség film filmklub generációk gyerekek gyermekvédelem hátrányos helyzet IKT integráció irodalmi mű feldolgozása iskola iskola és társadalom kapcsolatok kommunikáció konferencia konfliktuskezelés kreativitás kutatás könyvajánló közösség módszerek OFOE oktatás oktatáspolitika osztályfőnöki szerep pedagógia pedagógus pedagógusok pályázat rendezvény szabályok szakmai szervezet szülő szülők tanulás tanár-diák kapcsolat tehetséggondozás társadalom történelem verseny virtuális kongresszus ünnep