Osztályfőnökök Országos Szakmai Egyesülete
2019. március 26. kedd, 15:31

Ajánljuk az ÚPSZ legfrissebb számát

Már olvasható az Új Pedagógiai Szemle 2018/11-12. száma, fókuszában a gyermekkultúrával és a gyerekek, fiatalok felé forduló pedagógiával.

A tartalom, röviden:

A Látószög rovatba a televíziós szerkesztő, dramaturg TAKÁCS VERA 18 oldalas „előhangot” írt a magyar gyerektelevízió lehetséges krónikájához. A szerző az 1950-es évek végétől a 2010-es évek végkifejletszerű állapotáig több időszakból mesél láttató történeteket, villant fel összefüggéseket – és emlékezik a rendszerváltás előtt még „máshogyan fontos” gyerektelevízióra. (A lapszám képeinek nagy része is ehhez a témához kapcsolódik.)

A Tanulmányok rovatban ARATÓ FERENC alapos, gondolkodó, valóságfókuszú dolgozata olvasható az osztálytermi értékelés komplex, reflektív megközelítéséről „A négydimenziós értékelés néhány gyakorlati aspektusa” címmel.

A Műhely rovatban elsőként PAÁL ZSUZSANNA izgalmas tanulmánya mutatja be a szerző által adaptált új, vizuális önértékelőlapot és annak készülését – sok képpel –, illetve azt, hogy a lappal miként dolgoztak együtt 13. és 14. osztályos művészeti képzős diákjai.

Ugyanitt KUNOS NÓRA közöl sok interjúrészlettel megtámogatott, nagy gyakorlati hasznosságú tanulmányt egy időnként még mindig háttérbe szorított témáról, a középiskolás diákok kiégéséről, „12 lépcsőfokon a teljes kiégésig” címmel.

Az Értelmezések, viták rovatban DR. KOMJÁTHY ZSUZSANNA „’Fogyatékosító’ hatások nyomában – Iskolaérettségi problémák, tanulási nehézségek a 21. században” címmel közöl vitairatot. Az írás empatikusan, bátran és nyíltan irányítja rá a figyelmet a pedagógia egy rendkívül kínos történethalmazára; arra, hogy miképpen okozhatja az úgymond iskolaérettségi problémákat maga az iskola és az iskolarendszer.

A Pedagógiai jelenetek rovatban VESZPRÉMI ATTILA „Három színpad (Két reggel; Maszkabál)” címmel közöl impressziókat és értelmezéseket olyan maguktól formálódó pedagógiai színjátékokról, amelyekbe belecsöppent.

A ritkán látott Iskola–Világ rovat is jelentkezik ebben a lapszámban. Benne elsőként ELŐD NÓRA „Zsidóság témájú drámafoglalkozás” című, nagy lélegzetű írása olvasható. Az ismert drámapedagógus aprólékosan tárja fel az általa tartott foglalkozás pedagógiai hatását, relevanciáját, lehetőségeit.

Ugyanitt bemutatkoznak a gimnazista TARÓDI ANNA és TÓTH BOGLÁRKA, illetve az elsőéves egyetemi hallgató TASSI TIMIÁN. Ők hárman azok közül, akik legjobbnak bizonyultak a 27. Ifjúsági Tudományos és Innovációs Tehetségkutató Versenyen. Az írás TAKÁCS GÉZA szerkesztői munkája, egyben a sorozat I. része.

A Szemle rovatban IMRE ANNA közöl recenziót a Varga Júlia által szerkesztett „A közoktatás indikátorrendszere 2017” című kötetről. Dr. Tóth Béla „Egy fiúgyermek irodalmi érdeklődésének alakulása 2–10 éves koráig” című könyvéről GOMBOS PÉTER ír. Morva Péter „Muzsikáló Gyermekrádió – Elfeledett történet” című, egy úttörő kutatást bemutató friss kötetéről BODNÁR GÁBOR közöl kritikát. Fejes József Balázs „Célok és motiváció – Tanulási motiváció a célorientációs elmélet alapján” című könyvéről VÍGH-KISS ERIKA készített részletes bemutatást. A Kurucz Rózsa szerkesztette „A pedagógusképzés évszázadai a Kárpát-medencében” című kötetről TÖLGYESI JÓZSEF írt recenziót.

A Napló rovatban TRENCSÉNYI LÁSZLÓ közöl baráti hangú beszámolót a 85 éves Kilián István és a 90 éves Debreczeni Tibor tiszteletére rendezett pódiumbeszélgetésről, amely a PIM-ben zajlott. TAKÁCS GÉZA „Tűnődések, találkozások II.” című írásában női szerepekről, női bátorságokról gondolkodik.

A Napló rovatban kapott helyet a SÁSKA GÉZA által írt pályakép-rajzoló nekrológ is „Csákó Mihály, a közéleti szereplő, az oktatás kutatója és a tanárember (1941–2019) címmel.

A Szerkesztői jegyzet leginkább konferenciák hiányzó tanulságáról szól. A címlapon egy 1960-as fotó, amely a KIBERKÁ-t, a bábfigura Csupaszem főprofesszor gépét ábrázolja. A hátlapon részletek olvashatók Csákó Mihály „Ifjúság, iskola és demokrácia” című munkájából.

Veszprémi Attila

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Vissza
Sajtófigyelő
2023.11.21.
A pályakezdő pedagógusok mellett áll Balatoni Katalin
Maga is átélte, milyen érzés kezdő pedagógusnak lenni, ezért jól ismeri a pálya nehézségeit – jelentette ki a lapunknak adott interjúban Balatoni Katalin, a Belügyminisztérium köznevel...
(Forrás: Magyar Nemzet)
--
2023.11.21.
Plakátkampányt indít a kormány az iskolákban
A védelem online is megillet! Kérdezz, szólj, jelezz! - ezek a legfontosabb üzenetei azoknak az iskolai plakátoknak, amelyeket a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) jogsegélyszolg...
(Forrás: Eduline)
--
2023.11.21.
Státusztörvény: nem taníthatnak óraadóként tovább a felmondó pedagógusok?
Szeptember 29-ig kellett nyilatkozniuk a pedagógusoknak, hogy elfogadják-e a státusztörvény alapján írt munkaszerződésüket. Rétvári Bence államtitkár úgy nyilatkozott, hogy 1205 pedagó...
(Forrás: Eduline)
--
2023.07.17.
Oszkó Péter: Nagyon nagy bajban vagyunk, ha saját pedagógusaink bérét sem tudjuk kifizetni
ZÁMOMRA A LEGBOSSZANTÓBB ÁLLÍTÁS, HOGY A SAJÁT OKTATÁSI RENDSZERÜNK FOLYAMATOS MŰKÖDÉSI KÖLTSÉGÉNEK FINANSZÍROZÁSÁHOZ UNIÓS ADÓFIZETŐK PÉNZÉRE VAN SZÜKSÉGÜNK, miközben vannak...
(Forrás: Index)
--
2023.07.15.
Ilyen se volt még: 171 oktató állt ki a Zeneakadémia autonómiájáért
Alulírott előadó- és alkotóművészek, kutatók és zenepedagógusok, mint a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem oktatói az alábbi közleményt kívánjuk a közvélemény és a fenntartó Kultur...
(Forrás: Index)
--
2023.07.15.
„Egy mérhetetlenül szelektív törzsi társadalom öngyilkos reflexiója saját magára” – Lannert Judit oktatáskutató a státusztörvényről
Miért beszél mindenki tanárhiányról, amikor átlagosan tíz általános iskolás gyerek jut egy pedagógusra? Mi a tanárok és mi a megrendelő, a lakosság felelőssége a magyar oktatás szétes...
(Forrás: szabadeuropa.hu)
Címkék
agresszió civilek család digitális nemzedék együttműködés erkölcs esélyegyenlőség esélyek felelősség film filmklub generációk gyerekek gyermekvédelem hátrányos helyzet IKT integráció irodalmi mű feldolgozása iskola iskola és társadalom kapcsolatok kommunikáció konferencia konfliktuskezelés kreativitás kutatás könyvajánló közösség módszerek OFOE oktatás oktatáspolitika osztályfőnöki szerep pedagógia pedagógus pedagógusok pályázat rendezvény szabályok szakmai szervezet szülő szülők tanulás tanár-diák kapcsolat tehetséggondozás társadalom történelem verseny virtuális kongresszus ünnep