2011. október 16. vasárnap, 21:22
Pedagógusok a jövő egészségéért
Budapesten tartották az első Egészségpedagógus Napot
Budapest, 2011. október 13. Hagyományteremtő szándékkal Egészségpedagógus Napot alapított a Béres Egészség Hungarikum Alapítvány. A Nap alkalmából országos konferenciát szerveztek azzal a céllal, hogy szakmai szervezetekkel karöltve felhívják a figyelmet arra, hogy van még mit tenni a fiatalok egészségfejlesztéséért. A konferencián kiderült: valóban vannak tettre kész, egészséglelkes pedagógusok! A Béres Egészég Hungarikum Alapítvány egy új, a szervezési képességekre fókuszáló pedagógusképzéssel kívánja támogatni a felelősségteljes pedagógusokat. A képzés az iskolai egészségfejlesztést segíti hatékonyabbá tenni.
Ma tartották az első Egészségpedagógus Napot Budapesten. A Nap az Országos Tisztifőorvosi Hivatal, az Országos Gyermekegészségügyi Intézet és az Országos Egészségfejlesztési Intézet részvételével jött létre. A szakmai összefogást a Béres Egészség Hungarikum Alapítvány (BEH) kezdeményezte.
Dr. Németh Ágnes, az Országos Gyermekegészségügyi Intézet kutatásvezetője kiemelte, hogy a négy évvel korábbi helyzethez képest nőtt a naponta legalább két órát számítógépező tanulók száma; ez pedig a fizikai aktivitás csökkenését is jelenti. Egy friss, nemzetközi WHO-kutatás hazai eredményei szerint az élettel való elégedettség 11 éves kor után folyamatosan csökken; a lányok esetében például ez az index az 5. évfolyamon 7,92, a 11. évfolyamon 6,59, ami jelentős romlást mutat. Problémák vannak az önértékelés területén is, és a serdülőkorú gyermekek életkoruk előrehaladtával hetente többször érzik magukat fáradtnak. A mostani fiatalok, a leendő felnőttek, azaz a jövő generációjának az egészségéhez a kulcs a szülők és a pedagógusok kezében van, hiszen a gyermekek a családon kívül az iskolában töltik el a legtöbb idejüket.
Az egészségfejlesztés az a folyamat, amely képessé teszi az embereket az egészséget meghatározó tényezők felügyeletére és ezáltal egészségük javítására. Az egészségi állapotot az életmód (43%), a genetikai állomány (27%), az egészségügyi ellátás (11%) és a környezeti hatások (19%) határozzák meg.
„Az iskolai egészségfejlesztés területén van még hova fejlődnünk” – összegezte Juhász Józsefné, az Országos Tisztifőorvosi Hivatal Népegészségügyi Főosztály vezetője. Mind a szakmai szervezetek, mind az iskolai egészségfejlesztést zászlajára tűző BEH azt hangsúlyozták, hogy a komplex, integrált iskolai egészségfejlesztés elérése a cél. „Egy félévente vagy évente egy alkalommal megtartott iskolai egészségnap tökéletes kezdeményezés, azonban önmagában ez még kevés ahhoz, hogy egy egészségtudatos nemzet nőjön föl” – tette hozzá dr. Béres Jószef, a Béres Egészség Hungarikum Program alapítója.
Az Alapítvány az iskolai egészségtudatosság nagykövetekeként támogatást kíván nyújtani a pedagógusoknak abban, hogyan lehet még hatékonyabban fejleszteni a gyermekek egészségét. „Tapasztalom, hogy vannak hazánkban egészséglelkes pedagógusok, akik teljes erőbedobással állnak az ilyen irányú törekvések mellé. Nekik szeretnénk utat mutatni egy olyan képzéssel, amely a szervezői képességeik fejlesztésében segíti őket, és amelyet a komplex iskolai programok megvalósításakor kamatoztathatnak.” – tette hozzá dr. Béres József. Egy ilyen iskolai programnak része például, hogy a pedagógus megteremti a projekt megvalósításához szükséges erőforrásokat, hogy bevonja a helyi szakembereket, vagy hogy a többi pedagógussal is megosztja a tapasztalatait.
A BEH az első Egészségpedagógus Napon pályázatot hirdetett általános iskolák számára. Azok az iskolák, amelyek pedagógusai meggyőzik a szakmai grémiumot az egészség iránti elkötelezettségükről, azaz a gyermekek előtt jó példát mutatnak egészségtudatosságból, pénzjutalomban részesülnek. A pályázat egyúttal a megyék versenyét is meghirdette. Eszerint annak a három megyének a pedagógusai, ahol a legtöbb egészséglelkes iskola van, elsőként és ingyenesen vehetnek részt a BEH most bemutatkozó, interaktív pedagógusképzésén. A képzés a hatékony iskolai egészségfejlesztést szolgálja.
További részletek itt: www.beh.hu
A Béres Egészség Hungarikum Programról
A Béres Egészség Hungarikum Programot (röviden: BEH) dr. Béres József alapította 2007-ben. A BEH célja, hogy ráébressze az embereket arra, hogy az egészség olyan kincs, amelynek megőrzése egyéni és társadalmi felelősség. A Program azt szeretné elérni, hogy belátható időn belül Magyarország Európa egyik legegészségesebb nemzetévé váljon. A BEH kutatási, ismeretterjesztési és képzési tevékenységeivel a közösségi alapú egészségfejlesztésre fókuszál. 2007 és 2009 között az 5.000-10.000 fős településeknek, 2010-től pedig – többek között pályázati lehetőségek biztosításával – a fiatal korosztály életminőségének a javítására törekszik. A BEH jelenleg egy, a tanárok projektmenedzseri, szervezői képességeit fejlesztő képzésen dolgozik.
A 35 éves, legendás hírű családi tradícióra épülő Béres Gyógyszergyár mellett – a Béres Egészség Hungarikum Alapítványon kívül – működik a Béres Alapítvány is. A Béres Alapítvány célkitűzései között elsősorban a betegségmegelőzés és a gyógyító munkák támogatása, beteg és idős emberek segítése, valamint tudományos és értékteremtő, értékőrző kulturális programok támogatása szerepel.
További információ:
Bernáth Zsófia
06 30 462 3161
zsofia[pont]bernath[kukac]avantgarde[pont]hu
Keressük az ország egészséglelkes pedagógusait!
A Béres Egészség Hungarikum Alapítvány az első Egészségpedagógus Napon kreatív pályázatot hirdet, amelyben keresi azt az általános iskolát, amelyben a legtöbb egészséglelkes pedagógus
oktatja a diákokat, és azt a megyét, ahol a legtöbb egészséglelkes iskola van!
Letölthető jelentkezési lap