Műhelyfoglalkozások az Országos Osztályfőnöki Konferencián – Fókuszban a MŰVÉSZET
Az elmúlt szombaton (2019.04.27.) lezajlott az Országos Osztályfőnöki Konferencia a Csodák Palotájában. A plenáris előadáson Tari Annamária és Gyarmathy Éva beszélt azokról a gyakran emlegetett (de kevéssé tudomásul vett) változásokról, amelyek hatása generációról generációra erősödik, s ha nem ügyelünk rá, mélyítheti a szakadékot az egyes nemzedékek között. A Z generáció tagjai lassanként elhagyják a serdülőkort, ők a fiatal felnőttek (olykor pedagógusjelöltek, kezdő tanítók, tanárok), és már az alfa nemzedék jár óvodába, ül az iskolapadokban, s állítja újabb és újabb kihívások elé az óvodapedagógusokat, tanítókat, tanárokat. Bár minden változik körülöttünk és bennünk, gyerekeink tanítványaink életkori sajátosságai, szükségletei újfajta pedagógiai bánásmódot igényelnek, léteznek olyan eszközök, amelyeket már az ókori pedagógia is felismert, és amelyek haszna a mai világban felbecsülhetetlen. Ezek közül az egyik legfontosabb a művészet. Ezért is állítottuk ezt az egyik délutáni műhely fókuszába.
Olyan szakmai műhelyek, szakemberek mutatkoztak be, akik segíthetnek felismerni és a napi pedagógiai gyakorlatban hasznosítani a különböző művészeti ágakban rejlő pedagógiai potenciált. Valamennyien napi kapcsolatban állnak iskolákkal, pedagógusokkal, diákokkal, naprakész tapasztalataik vannak a fiatalok világáról, és készek az együttműködésre. A következőkben bemutatjuk őket itt is, megadjuk ez elérhetőségüket, és minden érdeklődőnek módja nyílik kapcsolatba lépni, együttműködni velük, igénybe venni az általuk biztosított lehetőséget
Az idén 10 éves Nézőművészeti Kft, olyan független színházi társulat, mely 4 színész (Mucsi Zoltán, Scherer Péter, Katona László, Kovács Krisztián) és egy dramaturg (Gyulay Eszter) szövetségeként jött létre. Állandó játszóhely hiányában Budapesten több befogadószínházban (Thália, Centrál, Szkéné, Karinthy, B32) ezen kívül szamtalan vidéki művelődési házban és iskolákban tart előadásokat. A felnőtt kortárs magyar darabok mellett, klasszikus szerzőket és kortárs ősbemutatókat is műsorra tűz, és emellett fontos gerincét képezi a repertoárnak a kifejezetten ifjúsági közönség számára készített tantermi előadások. Az előadások utáni feldolgozást sok esetben pszichológus is segíti. (A konferencián a dramaturg és két színesz mellett Takács Hajnal, írónő és pszichológus is mesélt a tantermi színház során szerzett iskolai tapasztalatokról.
Íme egy példa az iskolai bántalmazás témájának feldolgozásáról:
Az előadásokat középiskolákban, 14 éves kor felett, egy átlagos osztályteremben egyszerre 60- 80 diák tekintheti meg.
Egy előadás ára, mely a művészek és az szakember megbízási díját is tartalmazza: 100.000 Ft+Áfa. (vidéki előadások esetén plusz 1 személygépkocsi útiköltsége).
Tájékoztatást az előadások iskolába történő meghívásáról és feltételeiről a www.nezomuveszeti.hu oldalon, vagy az alábbi email címen: esztergyulay@gmail.com vagy a (30) 267-85-39-es telefonszámon kaphatnak.
A Pagony/Tilos az Á Könyvkiadónál megjelenő Vészkijárat sorozat könyvei különösen alkalmasak arra, hogy ezeket feldolgozva gondolkodásra, beszélgetésre ösztönözzük a serdülő diákokat. E téren tett szert izgalmas tapasztalatokra Vinczellér Katalin, a Veres Pálné Gimnázium magyar-média szakos tanára és a Pagony/Tilos az Á Könyvkiadó munkatársa, aki rendszeresen tart műhelyfoglalkozást iskolai osztályokban a Vészkijárat könyvekről, amelyek első sorban az ún. tabutémák feldolgozásában segíthetnek. A kötetek egyikét a 7 nap címűt a Nézőművészeti Kft is bemutatta, és éppen erről az előadásról szól az ott található videó.
Az egyes könyvek feldolgozásához adhat segítséget az a sorozat, ami folyamatosan jelenik meg a honlapunkon Van vészkijárat címmel.
A Nyitott Kör színházi neveléssel foglalkozó módszertani műhely. Célja, hogy a tevékenységeiben részt vevő gyerekek és fiatalok képesek legyenek egymást segíteni, konfliktusaikat kezelni, valamint energiáikat és képességeiket közös cél érdekében hasznosítani.
Színházi nevelési előadásokat, valamint drámaórákat hoznak létre diákközösségek számára, valamint workshopokat, továbbképzéseket, konferenciákat és más eseményeket szerveznek pedagógusoknak ifjúságsegítőknek és színházi szakembereknek
A konferencián Jozifek Zsófia, interkulturális szakértő, színházi nevelési szakember mutatta be a műhely tevékenységét. (Zsófi 2015 óta alkotóként, dramaturgként, íróként, moderátorként, drámatanárként vesz részt a társulat projektjeiben. Korábban Spanyolországban dolgozott fiatalokkal: közösségi művészeti akciók létrehozását facilitálta.)
A Tünet Együttes a kortárs tánc és színházi életben 2002 óta működő független társulat, melynek művészeti vezetője Szabó Réka matematikus, táncos, koreográfus és rendező. Előadásaik egyszerre elgondolkodtatók, drámaiak, gyermekien felszabadultak és felszabadítók. A színészekből és táncosokból álló társulatban az összes művész alkotótárs: minden előadás erősen épít a szereplők személyiségére és kreativitására. A társulat nem ismer műfaji határokat, egyenrangú elemként kezeli a szöveget, a mozgást, zenét, vizualitást és a különleges technikai megoldásokat.
A Tünet Együttes működésében kezdettől fogva fontos a társadalmi szerepvállalás, így repertoárjukban található utcai performansz, strukturált improvizáció, gyermekeknek készült interaktív meseszínházi előadás, valamint általános és középiskolásoknak szóló Beavató program is. Az egyesület programját a társulat egyik tagja, Szász Dániel mutatta be.
A következő videón a Burok című előadás előzetese látható. A Tünet Együttes produkciójában a szülés élményét kísérli meg felidézni, szétszálazni és megmutatni testtel, szóval és képpel. Az előadásban résztvevő négy táncosnő a saját szüléstörténetéből és testemlékeiből, traumatikus és euforikus élményéből dolgozik. Megpróbálják kifordítani mindazt, ami a csukott szemeken, a bőrön, a tudattalanon belül történt. (Mint Szász Danitól megtudtuk, ehhez az előadáshoz és kapcsolódik beavató program.)
Sőnfeld Mátyás zenerajongó a Zenebatyu Élményprogram megalapítója. Célja, hogy új, rendhagyó utakon keresztül vihesse közel a zenét az emberekhez. Interaktív előadásai során gyerekek és felnőttek egyaránt megismerkednek a zene fizikájával, és közben arra is fény derül, hogyan lesz kesztyűből igazi skótduda, pumpából fuvola, flakonból gitár. Zenés kísérletekkel ismerkednek színeskottából játsszák a dalokat, és lego-ból komponálnak zenei műveket.
„Hiszem, hogy a zene közelebb visz önmagunkhoz és egymáshoz egyaránt!. A Zenebatyu Élményprogram életem egyik legfontosabb munkája, és bátran mondhatom, hogy az évek során szenvedéllyé vált. 2008 óta tanítok ének-zenét egy speciális intézményben, de az élményszerű zene szemléletét 016 óta pedig az ELTE Gyógypedagógiai Karának oktatójaként felnőtteknek is átadom.”
A mozi, a film mindig is nagyon sokat jelentett a fiataloknak, s szerepe, ha lehet, az utóbbi időben még növekedett is. A képek, a mozgóképek természetes részei az életüknek, s bár a könyvek háttérbe látszanak szorulni, a mozgóképek varázsa máig megmaradt. Nem lehet tehát túlbecsülni azt a lehetőséget, amit a film a pedagógia számára jelent. A Budapest Film Zrt Suli-mozija e lehetőség felismerésében és kihasználásában nyújt hatalmas segítséget azt ezt igénylő tanítóknak, tanároknak. A Sulimozi keretében működik már 2013 óra (egyre nagyobb sikerrel) az OFOE Filmklub.
A SuliMozi vetítéseihez kapcsolódó diákokkal, és pedagógusokkal folytatott beszélgetések tapasztalatairól számol be Kovács Gellért, „filmszerész”.
„Az általunk képzett művészek alapvetően nem pedagógusok, így nem is pedagógiai megoldásokat keresnek egy-egy oktatási problémára, hanem friss szemszögből, kreatív módszerekkel tudják motiválni a gyerekeket és bővíteni a tanárok pedagógiai eszköztárát.”– mondja Németh Szilvia, a program vezetője. Az ún. Kreatív Partnerség (Creative Partnership) program módszertanát az Egyesült Királyságban fejlesztették ki, s azóta több országban is alkalmazzák, jelenleg Litvániában, Norvégiában, Németországban és Csehországban. Magyarországon a 2013/14-es tanévben indult el. Lényege, hogy művészek bevonásával, egy speciális képzés segítségével kreatív szemléletmódot adjanak át a pedagógusoknak, akik a módszertant adaptálva aztán újszerű pedagógiai fogásokkal motiválhatják a gyerekeket.
2023.11.21. A pályakezdő pedagógusok mellett áll Balatoni Katalin
Maga is átélte, milyen érzés kezdő pedagógusnak lenni, ezért jól ismeri a pálya nehézségeit – jelentette ki a lapunknak adott interjúban Balatoni Katalin, a Belügyminisztérium köznevel... (Forrás: Magyar Nemzet)
--
2023.11.21. Plakátkampányt indít a kormány az iskolákban
A védelem online is megillet! Kérdezz, szólj, jelezz! - ezek a legfontosabb üzenetei azoknak az iskolai plakátoknak, amelyeket a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) jogsegélyszolg... (Forrás: Eduline)
2023.07.15. Ilyen se volt még: 171 oktató állt ki a Zeneakadémia autonómiájáért
Alulírott előadó- és alkotóművészek, kutatók és zenepedagógusok, mint a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem oktatói az alábbi közleményt kívánjuk a közvélemény és a fenntartó Kultur... (Forrás: Index)